Alžír - I když úřady na konci úterý stále oficiálně hovořily jen o dvaceti mrtvých, zdroje z nemocnic v alžírské metropoli médiím potvrdily: při atentátech v Alžíru zahynulo nejméně 67 lidí.
V úterý pozdě večer pak agentura Reuters zmonitorovala webové prohlášení severoafrické buňky teroristů z Al-Káidy, která se k vražedné akci přihlásila. Právě její dva členové - Abdul-Rahman al-Aasmi a Ami Ibrahim Abú Othman - údajně nastražili do aut smrtonosné pumy.
Jako důkaz al-káidisté na islamistickou webovou stránku umístili i snímek dvou útočníků, pózujících s puškami.
Podle úterního prohlášení ministerstva vnitra útoky zabily 26 lidí, dalších 177 lidí je zraněno, 26 z nich hospitalizováno. Další zdroje uvádějí vyšší odhady - zástupce civilní obrany pod podmínkou zachování anonymity mluví o 45 mrtvých, zdroje z nemocnic o minimálně šedesáti mrtvých.
Alžírský premiér Abdelaziz Belkhadem ovšem vyšší čísla označuje za nadsazená, vláda podle něj nemá důvod pravdu tajit.
Jedenáct mrtvých je z OSN
Podle posledních zpráv na místě zahynulo jedenáct pracovníků Spojených národů. Pro organizaci by to znamenalo nejtragičtější událost za poslední čtyři roky.
Prvním terčem úterního útoku byla budova Ústavního soudu v centru Alžíru. Nálož vybuchla poblíž jedoucího školního autobusu plného studentů.
Svědci uvádějí, že slyšeli ohlušující ránu a pak davy lidí prchaly od místa výbuchu. Z budovy soudu se utrhla fasáda, na ulici zůstal po výbuchu velký kráter.
Další exploze se ozvala krátce poté od kanceláře OSN v Alžíru.
Podle rozhlasové stanice Algiers 3 dělilo oba útoky deset minut. Budova, kde sídlila OSN, byla zčásti zničena. Uvnitř trosek zůstávali i hodiny po tragédii uvězněni lidé.
"Zdá se, že útok na budovu OSN byl proveden sebevražedným atentátníkem," přiznal bezprostředně po atentátu ministr vnitra Jazíd Zerhúni.
Al-Káida na severu Afriky
Atentáty, k nimž v zemi došlo v posledních měsících, alžírská vláda vesměs připisuje právě místním odnožím Al-Káidy.
V dubnu zahynulo při teroristickém útoku třiatřicet lidí.
- Dále čtěte: Alžírsko volilo. Změna se nečeká, strach zůstává
Prezident Abdalazíz Buteflika je spojencem amerického prezidenta George Bushe a udržuje s USA i Evropskou unií dobré vztahy. Za to si vysloužil nepřátelství islámských radikálů.
Před týdnem byl na návštěvě Alžíru nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Jako vývozce ropy a zemního plynu je Alžírsko pro Evropu strategicky důležitá země.
Násilí od začátku 90.let
V Alžírsku se odehrávala od začátku devadesátých let občanská válka mezi sekulárním režimem podporovaným armádou a islamisty. Zahynuly v ní desetitisíce lidí.
Buteflika nabídl rebelům amnestii, kterou většina z nich přijala.
Nadále aktivní je ale Salafistická skupina pro kázání a boj, která nedávno změnila svůj název na Al-Káida v islámském Maghribu a deklarovala svoji loajalitu k Usámovi bin Ládinovi.
Základnami Al-Káidy v Afghánistánu prošlo v minulosti mnoho Alžířanů. Podle expertů byli třetí nejpočetnější skupinou v bin Ládinově organizaci po Saúdech a Egypťanech.