Alžírsko volilo. Změny se nečekají, strach zůstává

Roman Staněk
18. 5. 2007 15:00
K volbám se dostavil jen zlomek z 18 milionu voličů
Žena volila v hlavním městě Alžíru. Volební účast však  byla velmi nízká, k urnám se nedostavila ani polovina obyvatel saharského státu
Žena volila v hlavním městě Alžíru. Volební účast však byla velmi nízká, k urnám se nedostavila ani polovina obyvatel saharského státu | Foto: Reuters

Alžír - "Nechci být terorista, ale můj syn se jím jednoho dne může stát. Chci, aby byl dobře vychovaný a měl dobré vzdělání. Ale nejsem si jistý, že mu to můžu zajistit tady, uprostřed slumu."

Abdelhamid žije v alžírském slumu Kamikadze v chatrči s plechovou střechou. Nemá vodu, elektřinu, všude kolem je nepředstavitelná chudoba.

On i ostatní obyvatelé druhé největší země v Africe šli včera k teprve třetím svobodným volbám od roku 1992.

Volby tehdy byly po prvním kole zrušeny, protože vedli islámští radikálové a vláda se obávala, že dostanou-li se k moci, vytvoří islamistický stát.

Zdálo se, že politické násilí, při kterém od té doby zahynulo až 200 000 lidí, ustalo a na ropu bohatá země se vydala cestou rozvoje. Jenže teď se lidé bojí nové vlny násilností.

Dubnové atentáty severoafrického křídla Al-Káidy v metropoli Alžíru, při nichž zahynulo 33 lidí, ohrožují snahy o reformu. Jeden ze sebevražedných atentátníků pocházel právě z tohoto slumu.

Má to smysl?

Lidé spekulují o smyslu parlamentních voleb, protože zdaleka největší a takřka neomezenou moc má v této ropné velmoci prezident.

"Alžířané si o parlamentu udělali katastrofální obrázek. Nedivil bych se, kdyby svůj názor na tento nesvobodný a neužitečný orgán projevili tím, že nepůjdou k volbám," uvedl před volbami novinář Ali Bahmane a téměř se nemýlil.

Na jihu země, uprostřed Sahary volili také, celí v modrých šatech, Tuarégové, legendární kmen kočovníků saharskou pouští.

K volebním urnám se dostavil pouze zlomek Alžířanů. Ve volbách hlasovalo pouze 35 procent z více než 18ti milionů oprávněných voličů.

Lidé tvrdí, že volí, aby dali najevo nesouhlas s islamisty, ale že zásadní změny neočekávají. Výsledky se takřka nemění už od roku 1962, kdy země získala nazávislost na Francii. I v těchto volbách podle agentury Reuters zvítězila Fronta národního osvobození (FLN).

I když v letošních volbách výrazně ztratila, v 389členném zákonodárném sboru obsadí pouze 136 míst - to je o 63 méně než doposud, koalici se spřátelenými stranami vytvoří. Demokratické národní shromáždění (RND) získalo 61 křesel a umírněné islamistické Hnutí mírové společnosti (MPS) má 52 mandátů. 

Vysoká nezaměstnanost

Kritici obviňují tajnůstkářský režim z plýtvání příjmů za vývoz ropy a zemního plynu, které dodávají na trhy do Evropské unie a Spojených států.

V zemi stoupla nezaměstnanost mladých lidí až na 75 procent a mnoho obyvatel Alžírska nevydělá více než 350 dolarů měsíčně (7000 korun).

"Mysleli jsme si, že alespoň někteří kandidáti se přijedou do našeho slumu podívat a promluvit si s lidmi. Ale nepřijel nikdo, tak proč bych je měl jít volit?" ptal se před volbami třiadvacetiletý Saidani Hamoud.

Obyvatelé slumu toho nechtějí mnoho. Rádi by našli práci, vylepšili své domky ze starých cihel a plechu, získali základní zdravotní péči a vzdělání, když ne pro sebe, tak alespoň pro své děti. Obrovské peníze z těžby ropy však míří jinam.

Dallas

Alžírský premiér Abdelaziz Belkadem, vůdce Fronty národního osvobození (FLN) která je favoritem dnešních voleb, hovoří během předvolební kampaně
Alžírský premiér Abdelaziz Belkadem, vůdce Fronty národního osvobození (FLN) která je favoritem dnešních voleb, hovoří během předvolební kampaně | Foto: Reuters

Hned vedle slumu ve čtvrti Kouba, do kterého není přivedena ani voda nebo kanalizace, leží vilová čtvrť. Říká se jí Dallas, podle známého amerického seriálu ze 70. let o rodině ropných magnátů.

Selmane Abdelghani sedí v úplně novém černém džípu a je vděčný, že se byznys jeho otci tak skvěle daří a on tak může žít v této luxusní čtvrti. Uvědomuje si však, že chudoba a extremismus může ohrozit i jeho klidný život.

"Myslím, že hlavním úkolem vlády je zmírnit utrpení svého lidu. Alžírsko je bohatá země, ale tisíce jejích obyvatel musí žít ve slumech. To nedává smysl," říká třiadvacetiletý mladík.

Aby zmírnil narůstající nespokojenost, vytvořil prezident Abdelaziz Bouteflika ekonomický plán, do kterého chce investovat 140 miliard dolarů.

V plánu má vytvořit 2 miliony pracovních míst a chce také postavit 1 milion nových domů.

Mnoho stran vystavělo svou volební kampaň na podpoře prezidenta. Tvrdí, že jeho plán je úspěšný, že přilákal do země zahraniční investory a hlavně, že zatočil s radikálními islamisty.

Likvidace slumů

Ve volbách kandiduje jen málo žen. Tady na plakátu je jedna z nich - Louisa Hanounová, předsedkyně Strany práce (PT)
Ve volbách kandiduje jen málo žen. Tady na plakátu je jedna z nich - Louisa Hanounová, předsedkyně Strany práce (PT) | Foto: Reuters

Jenže "ropa se nedá míchat s ekonomickými reformami. Produkujeme pouze ropu, a všechno ostatní musíme dovážet - obilí, mléko nebo léky," říká ekonomický expert Abdelhak Lamiri.

Sociální nátlak na vládu se neustále zvyšuje a podle expertů vláda nemá jak zareagovat. Hrozí proto, že se tato nespokojenost promění v nepokoje, jež se mohou projevovat také teroristickými útoky.

Alžírská vláda však upozorňuje, že chudoba nemá s terorismem nic společného. "Podívejte se na ty bohaté Saudy, kteří jsou v terorismu zapleteni," říká bývalý premiér Ahmed Oujahja.

Jedním z řešení po volbách proto může být úplná likvidace slumu jako je ten Kamikadze. Přesně takhle totiž zareagovala vláda po sebevražedných útocích v sousedním Maroku v roce 2003. Tehdy atentátníci, kteří pocházeli ze slumů, zabili na 45 lidí.

"Naše vláda musí udělat to samé," říká Abdelhamid Bouhala, který ve slumu bydlí. Jenže vyvstává další otázka. Když jeho provizorní příbytek vláda zbourá, kam s rodinou půjde?

Bojkot

Foto: Aktuálně.cz

Podle novináře je jedno, kdo volby vyhraje: "Žádnou výraznou podporu demokracie v Alžírsku volby nepřinesou. Parlament zůstane stále jen nástrojem vlády."

Z mnoha kandidátů bude nejúspěšnější zřejmě provládní Fronta národního osvobození (FLN). Za ní by se mělo umístit Demokratické národní shromáždění (RND).

Mladé ženy s alžírskou vlajkou protestovaly na konci dubna proti islámskému radikalismu
Mladé ženy s alžírskou vlajkou protestovaly na konci dubna proti islámskému radikalismu | Foto: Reuters

Jedna z nejstarších alžírských politických stran, opoziční proberberská Fronta socialistických sil (FFS), volby bojkotovala stejně jako před pěti lety.

Tvrdí, že nejsou spravedlivé a že parlament stejně neplní svůj účel. K FFS se připojila také organizace Al-Káida v muslimském Maghribu, která stojí za útoky z 11. dubna.

Al-Káida ve vysílání arabské televize Al-Džazíra uvedla, že volby jsou fraška. Podle policie hrozilo, že povstalci naruší průběh voleb, ale to se nestalo.

 

Právě se děje

Další zprávy