Podle amerických kongresmanů i lidskoprávních organizací aplikace posiluje silně patriarchální společnost v konzervativní muslimské Saúdské Arábii. V zemi jsou ženy utlačované a mají nedostatek práv.
Čtrnáct zástupců Kongresu USA tak minulý měsíc zaslalo dopis šéfům amerických technologických firem Apple a Google Timu Cookovi a Sundarovi Pichaiovi, v němž žádají smazání aplikace. Politici v dopise, pod kterým jsou podepsaní například Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová nebo Jim Cooper, dali dvojici společností ultimátum. Aplikace měla zmizet do 28. února.
Google refuses to remove the controversial Saudi Arabian App which allows Saudi men to track female dependents and control their movement! App name is Absher! #Absher #SaudiArabian #Google #PlayStore #privacy #apps pic.twitter.com/Los5dFa4ox
— Sabari Rajan (@Sabari_RajanV) March 4, 2019
Jenže poslední den uvedeného měsíce skončil a aplikace, kterou od roku 2015 provozuje saúdskoarabské ministerstvo vnitra, je v obchodech obou firem dál zdarma dostupná ke stažení. Podle Googlu Absher neporušuje žádné smlouvy, informoval zpravodajský server The Independent.
"Odpovědi, kterých se nám zatím od Applu a Googlu dostalo, jsou hluboce neuspokojivé," reagovala na nečinnost internetových gigantů kongresmanka Jackie Speierová a upozornila, že smazat aplikaci není nic složitého.
E-government jako hlavní funkce
Google a Apple se zdráhají vyjmout službu ze své nabídky zřejmě i proto, že primárně nejde o aplikaci určenou ke kontrole žen.
Absher především slouží jako nástroj e-governmentu, který má ulehčit lidem od byrokratické zátěže a front na úřadech. Uživatelé si mohou v aplikaci například prodloužit platnost řidičského průkazu, registrovat vozidlo nebo zaplatit pokutu za parkování. Internetová služba také umožňuje lidem zažádat o víza nebo se dostat k různým vládním dokumentům on-line.
Kromě toho ale Absher umožňuje mužům v zemi dohlížet na svou choť, sestru, dceru nebo třeba neteř.
Aplikace například pošle mužům SMS upozornění, když ženy u letištní kontroly ukážou svůj cestovní pas. Muži mohou do aplikace také zadat, kolik cest smí žena v určitém období podniknout a na jak dlouho. Současně mohou ale povolení k letu pomocí několika kliknutí kdykoliv zrušit. Mužští uživatelé také dostanou notifikaci kdykoliv, kdy žena opustí nějaké určité vymezené území. Kdyby například Saúdská Arabka chtěla ze země utéct, může to být pro ni o to těžší.
Podle zpravodajského webu Bussiness Insider umožňuje internetová služba obdobně kontrolovat pohyb migrantů, kteří v Saúdské Arábii pracují. Toho pak podle serveru využívají zaměstnavatelé, pro něž migranti dělají.
11 milionů uživatelů
Aplikace se dá používat v arabštině i angličtině. Podle informací zpravodajského webu Arab News z minulého měsíce ji má v chytrých telefonech staženo více než 11 milionů lidí. V Saúdské Arábii žije necelých 33 milionů obyvatel.
"Aplikace, jako je tato, může přispět ke zneužívání lidských práv včetně diskriminace žen," tvrdí o službě, která se dá v překladu přeložit jako "k vašim službám" nebo "dobré zprávy", nezisková organizace Human Rights Watch (HRW).
Google refuses to remove Saudi Arabia app #Absher which lets men track women & control their travel.
— Adrian Segar (@ASegar) March 4, 2019
The app lets men direct where women travel, & alerts if they use a passport to leave Saudi Arabia.
Google says app does not violate its terms of service. https://t.co/aw0rjEZP9e pic.twitter.com/XbJcB2X0YM
Výzkumnice HRW Rothna Begumová uznává, že Absher především slouží k rychlejšímu poskytování řady služeb. Podle ní by tak stačilo, kdyby z aplikace zmizely nástroje na sledování a dále by nabízela stejný servis jako dosud.
Saúdská Arábie se podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2017 řadí k deseti zemím světa, kde panuje nejmenší rovnost pohlaví. Ženy se sice v poslední době pod vládou korunního prince Mohammeda bin Salmána dočkaly několika změn (od loňského června mohou například řídit), situace se ale k lepšímu výrazněji neobrátila.
Na začátku roku upoutal velkou mediální pozornost například příběh osmnáctileté dívky Rahaf Kunúnové, která podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním ze strany mužských rodinných příslušníků.