Muzea v Gruzii: Zášť k ruské okupaci i pieta vůči Stalinovi

Muzea v Gruzii: Zášť k ruské okupaci i pieta vůči Stalinovi
...na jiném výjevu ale červeným písmem stojí: Gruzie - Okupace pokračuje. Vyznačena jsou území Abcházie a Jižní Osetie. Právě kvůli těmto územím Gruzie válčila s Ruskem v roce 2008, kdy se ruská armáda zastavila až v místě 30 kilometrů vzdáleném od hlavního města Tbilisi. Rusko kontroluje tyto separatistické regiony.
Expozice připomíná vyvraždění gruzínských elit - šlechtických a majetných rodin, intelektuálů i církevních hodnostářů. Na obrázku úplně vpravo gruzínský patriarcha Ambrosi, který byl ve 20. letech minulého století vězněn pro své odsuzování sovětské okupace. "Má duše patří bohu, mé srdce Gruzii a s mým tělem si dělejte, co se vám zlíbí," vzkázal svých věznitelům podle nápisu v muzeu.
Vagón, v němž odjížděli na smrt gruzínští povstalci proti sovětské okupaci.
Zatímco Lenin je pro Gruzínce jasně zápornou postavou, se Stalinem je to složitější. Je nejznámějším rodákem Gruzie. Zatímco v jeho rodném Gori se jeho piety k jeho odkazu nezbavují snadno, průvodkyně ve zdejším muzeu, elegantní dáma v letech babičky, mluvící krásnou angličinou odmítá rozpolcený vztah Gruzínců ke Stalinovi. "Nenávidíme ho," řekla českým novinářům. Zobrazit 17 fotografií
Foto: Tereza Šídlová
Tereza Šídlová
14. 5. 2011 22:11

Tbilisi - Zatímco v gruzínském Gori místní stále neumí pohřbít pietu ke svému nejznámějšímu rodákovi Josifu Stalinovi, kterého celý svět zná jako nejkrvavějšího diktátora 20. století, v metropoli Tbilisi si vláda hýčká Muzeum sovětské okupace, které uzavírá mapa Gruzie s červeně vyznačenými územímí Abcházie a Jižní Osetie s mottem: Okupace pokračuje.

 

Právě se děje

Další zprávy