Islámábád - Britský expertní tým Scotland Yardu, který v Pákistánu pomáhá objasnit vraždu Benazír Bhuttové, už navštívil márnici a prohlédl si také automobil političky, který hrál při atentátu ze 27. prosince důležitou roli.
Vyšetřovatelé odebrali vzorky z ostatků třiadvaceti lidí, kteří při výbuchu na předvolebním shromáždění v Rávalpindí zahynuli. Britské specialisty pozval do země prezident Parvíz Mušaraf, aby zajistil nezávislé vyšetření incidentu.
Manžel Bhuttovou prosil: Nechoď
Prezident tak chce rozptýlit teorie, podle nichž se vražda odehrála na jeho objednávku anebo ji zosnoval někdo z pákistánské armády či zpravodajské služby.
Vládnímu tvrzení, že za atentátem stojí Al-Káida, nevěří ani manžel Bhuttové Asíf Alí Zardarí. Podle něj má v činu prsty někdo z vládních kruhů a Mušaraf prý sám měl na odstranění jeho manželky zájem, protože pro něj byla nebezpečnou mocenskou konkurentkou.
Dále čtěte:
- SPECIÁL Aktuálně.cz - vše o vraždě Benazír Bhuttové
- Bhuttová se neměla vyklánět z auta, říká prezident
Zardarí také poprvé promluvil o svém posledním telefonátu s manželkou. Odehrál se den před atentátem. Z Dubaje ji přemlouval, ať na shromáždění v Rávalpindí nechodí, neboť měl zlé tušení, že se něco stane. Ona o tom prý ale nechtěla ani slyšet.
"Prosil jsem ji, ať zůstane doma. Odpověděla, že nemůže, že se musí setkávat s lidmi," řekl Zardarí reportérovi deníku Times.
O smrti manželky se dozvěděl z televize. Nejdříve mu telefonoval spolupracovník Bhuttové, že došlo k atentátu a jeho žena je zraněna. Než stačil zjistit více, děti mu přišly do pokoje říci, že "máma je mrtvá, říkají to v televizi".
Přinese vražda vítězství?
Zardarí byl nyní jmenovám dočasným šéfem Pákistánské lidové strany. Má jím být do chvíle, než se funkce ujme Bhuttové nejstarší syn Bilavál.
Tomu je teprve devatenáct a studuje na Oxfordu jako kdysi jeho matka. Vícekrát se nechal slyšet, že ho politická kariéra příliš neláká. Hovoří se o tom, že skutečnou nástupkyní Benazír Bhuttové by jednou mohla být její dcera Asífa, které je dnes čtrnáct.
Volby se v Pákistánu původně měly konat už tento týden, ale vláda rozhodla o jejich přeložení na 18. února. Po posledních událostech posílilo očekávání, že v hlasování zvítězí Pákistánská lidová strana, kterou Bhuttová až do své smrti vedla.