Muslimy rozzlobila karikatura proroka, tisíce vyšly do ulic

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2015 0:06
Proti karikaturám v časopise Charlie Hebdo protestovali muslimové v Pákistánu, Turecku i dalších zemích. V Nigeru zapalovali kostely a rabovali křesťanské obchody, nejméně čtyři lidé přišli o život.
Protesty proti karikaturám proroka Mohameda v časopise Charlie Hebdo v pákistánském Péšávaru.
Protesty proti karikaturám proroka Mohameda v časopise Charlie Hebdo v pákistánském Péšávaru. | Foto: Reuters

Karáčí/Dauhá/Istanbul - V několika muslimských zemích dnes demonstrovali odpůrci karikatur proroka Mohameda - tu poslední publikoval ve svém nejnovějším vydání francouzský týdeník Charlie Hebdo. Jeho redakce se ze stejného důvodu stala před týdnem terčem teroristického útoku, při němž přišlo o život 12 lidí.

Manifestace v pákistánském Karáčí přerostla v potyčky demonstrantů s policií, které si vyžádaly nejméně čtyři zraněné.

Protesty se konaly i v dalších pákistánských městech a také v jiných muslimských zemích, například v Turecku, Alžírsku či Jordánsku. Do ulic vyšli rovněž Palestinci v Jeruzalémě, v Nigeru pak při násilnostech při demonstracích přišli o život čtyři lidé.

Střelba v Karáčí

V Karáčí policie použila vodní děla a slzný plyn proti demonstrantům, z nichž několik set zamířilo k francouzskému konzulátu. Když policisté začali střílet do vzduchu, ozvala se prý palba i z davu. Místní tisk hovoří o nejméně čtyřech raněných, jedním z nich je údajně fotograf francouzské agentury AFP. Policisté zatkli asi 20 osob.

Střety v Karáčí vypukly po poledních modlitbách. Pochod svolala studentská sekce fundamentalistické strany Džamáate islámí Pákistán, která organizuje protestní akce i v jiných městech. Konaly se v Láhauru, Islámábádu, Péšávaru a Multánu, kde účastníci spálili francouzskou vlajku.

V Pákistánu je francouzský satirický časopis ostře kritizován. Parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž se poukazuje na to, že svoboda vyjadřování neznamená útočit a zraňovat city veřejnosti nebo náboženské přesvědčení.

Týdeník vyšel i tento týden a na jeho titulní straně byla znovu karikatura Mohameda. Muslimové v mnoha zemích to kritizovali jako provokaci a urážku islámu, který nedovoluje žádné zobrazování Mohameda.

"Všichni jsme Chérif, všichni jsme Said"

Katar sice útok na redakci rozhodně odsoudil, ale dnes jeho ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž uvádí, že nová karikatura rozněcuje mezi muslimy nenávist a vztek. "Svoboda slova neznamená urážet ostatní, dotýkat se jejich citů a vysmívat se jejich víře," stojí v textu. Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, vyzval muslimy, aby po dnešních modlitbách vyšli k poklidným manifestacím.

V Pákistánu lidé protestují proti karikaturám Mohameda v časopise Charlie Hedbo.
0:42
V Pákistánu lidé protestují proti karikaturám Mohameda v časopise Charlie Hedbo. | Video: Rádio Svobodná Evropa

V tureckém Istanbulu vyšlo do ulic asi 160 lidí, všichni muži. Podle agentury AP křičeli hesla jako "Bůh je veliký!" a někteří v rukou údajně drželi plakáty s bývalým vůdcem teroristické organizace Al-Káida Usámou bin Ládinem na jedné straně a bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými vznášejícími se nad siluetou Paříže na straně druhé. Na dalších plakátech prý byly nápisy "Všichni jsme Chérif" nebo "Všichni jsme Said" v jasném odkazu na heslo "Všichni jsme Charlie", kterým lidé po celém světě vyjadřovali solidaritu s oběťmi útoku v pařížské redakci.

Zveřejnění karikatury Mohameda ve středečním vydání Charlie Hebdo dnes kritizoval také konzervativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Autory časopisu obvinil z "podněcování násilí".

Mrtví v Nigeru

V Jeruzalémě protestovalo proti karikaturám po páteční modlitbě několik stovek Palestinců. Na konci průvodu prý spálili francouzskou vlajku. Velký muftí z Jeruzaléma Muhammad Husajn už ve čtvrtek nové zobrazení Mohameda odsoudil, vyslovil se ale zároveň proti jakékoli formě teroru.

Kolem tří tisíc demonstrantů se sešlo také v metropoli Alžírska. Provolávali prý hesla "Nejsem Charlie, jsem Mohamed". Navzdory zákazu demonstrací v hlavním města policie prý zadržela zatím jen několik protestujících a situaci se jí daří podle agentury AP držet pod kontrolou.

V jordánském hlavním městě Ammánu se podle policejních odhadů sešlo k protestu asi 2500 muslimů.

Tisíce věřících vyšly do ulic také v několika státech subsaharské Afriky, například v Súdánu, Mali, Mauretánii či Senegalu. V druhém největším nigerském městě Zinderu se demonstrace zvrhly v násilí, které si vyžádalo přinejmenším čtyři mrtvé, z toho jednoho policistu, a 45 zraněných.

Protestující zapálili několik kostelů a zaútočili na francouzské kulturní centrum. Vyrabovali údajně také množství obchodů patřících křesťanským majitelům. Prezidenti Nigeru, Mali a Senegalu se minulý týden zúčastnili pařížského pochodu na důkaz solidarity s oběťmi útoku.

 

Právě se děje

Další zprávy