Proti islámu v Česku protestovalo před Hradem asi 600 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2015 22:37
Protestní shromáždění trvalo zhruba hodinu, obešlo se bez větších incidentů. Na místo dorazily také dvě desítky lidí, kteří zde naopak manifestovali za práva muslimů a dalších náboženských skupin.
Před Pražským hradem se sešli lidé, kteří mají obavy z islamizace České republiky. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Praha- Zhruba šest stovek lidí se podle policie sešlo dnes v podvečer před Pražským hradem k demonstraci proti islámu v Česku, kterou svolala iniciativa Islám v České republice nechceme.

Protestní shromáždění trvalo zhruba hodinu, obešlo se bez větších incidentů. Na místo dorazily také dvě desítky lidí, kteří zde naopak manifestovali za práva muslimů a dalších náboženských skupin.

Čekalo se až 4000 lidí

Odpůrci islámu se na Hradčanském náměstí shromáždili s českými vlajkami a s transparenty s nápisy "Evropo, probuď se!", "Umírněný islám neexistuje" nebo "Islám je zlo".

Organizátoři, kteří očekávali až 4000 účastníků, mezi protestujícími rozdávali také transparenty a odznaky s logem iniciativy v podobě přeškrtnuté mešity.

Z politiků na demonstraci dorazili místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Kromě odpůrců islámu přišlo před Hrad i několik jeho obhájců, podle nichž má každé náboženství právo na existenci.

Uctění památky

Pořadatelé protiislámské demonstrace avizovali, že chtějí také uctít památku nedávných obětí teroristických útoků v Paříži. "Seznámíme veřejnost s naším pohledem na islám a jeho expanzi v Evropě, pojmenujeme rizika pro Českou republiku a vzneseme legislativní a bezpečnostní požadavky, jejichž přijetí islamizaci naší země zabrání," uvedli v prohlášení.

Podle Ústředí muslimských obcí v ČR ale nemá jednání pařížských útočníků nic společného s islámem. Předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi ve čtvrtek sdělil, že muslimové v Česku po útoku na redakci Charlie Hebdo čelí výhrůžkám, nejčastěji e-mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí.

Na manifestaci se připravovala i policie jak v uniformách tak v civilu.

 

Právě se děje

Další zprávy