Tripolis/Zavíja - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se dostal do hluboké izolace. A to jak ve své zemi, tak ve vztahu k zahraničí. Evropská unie se navíc rozhodla uvalit na jeho režim zbrojní embargo.
Zatímco jeho ozbrojené složky ztrácejí kontrolu nad dalšími městy a udržely si vládu fakticky jen nad opevněnou částí metropole Tripolisu, mezinárodní společenství v čele s Radou bezpečnosti OSN proti němu a jeho režimu vyhlásilo sérii sankcí.
USA a Itálie nadto zvažují vojenské akce, pokud by Kaddáfí pokračoval v krvavém násilí proti vlastnímu lidu. Itálie už přerušila smlouvu o neútočení s Libyí.
Ze zpráv arabských serverů vyplývá, že se rebelům o víkendu znovu podařilo rozšířit své "državy". Obsadili třetí největší město země Misurátu a strategicky významnou Zavíju ležící zhruba padesát kilometrů od hlavního města Tripolisu.
Do Zavíji přitom v neděli ráno nechala libyjská vláda odvézt novináře. Namísto stability vládních sil však v centru města viděli, jak příznivci opozice staví v centru města barikády. Kaddáfího jednotky totiž město obklíčily a chystají se na ně zaútočit.
23:00 - Spojené státy jednají se spojenci v NATO o tom, jaké mají možnosti, pokud jde řešení situace v Libyi. Prohlásila to americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Zároveň ale upozornila, že dokud se opoziční frakce lépe nezorganizují, je diskuse o vojenské pomoci povstalcům předčasná. Riceová se podle agentury AFP účastnila v Oválné pracovně Bílého domu jednání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem o situaci v Libyi a v Pobřeží slonoviny.
22:10 - Francie a Británie vyzvaly ke svolání mimořádného summitu EU, který by se zabýval událostmi v Libyi. Elysejský palác vydal krátké prohlášení, v němž se praví, že prezident Sarkozy mluvil o této záležistosti s britským premiérem Davidem Cameronem. Diplomaté v Bruselu již předtím sdělili, že Francie naléhá na členy EU, aby se summit konal tento týden.
21:20 - Pentagon začal přesunovat válečné lodě a letouny blíže k Libyi. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla v Ženevě, že tato vojenská plavidla mohou být použita k humanitárním a záchranným operacím. "Nechystá se žádná vojenská akce, jejíž součástí by byly americké vojenské lodě," prohlásila poté, co Pentagon oznámil, že přistoupil k tomuto kroku.
20:40 - Spojené státy zmrazily libyjský majetek v hodnotě 30 miliard dolarů. Sdělil to v pondělí večer podle agentur Reuters úřadující náměstek amerického ministra fiancí David Cohen s tím, že se jedná o největší sumu, jaká byla kdy v historii blokována. Prezident Barack Obama podepsal pokyn zmrazit libyjská aktiva v USA minulý pátek v reakci na Kaddáfího nemilosrdný postup vůči vzbouřencům.
20:10 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí neochvějně trvá na tom, že ho jeho lid zbožňuje a že Libye je spojencem Západu v boji proti terorismu. Kaddáfí to řekl v pondělí v rozhovoru s Christiane Amanpourovou, novinářkou americké televizní stanice ABC. "Všechni moji lidé mě milují. Zemřeli by, aby mě ochránili," prohlásil Kaddáfí podle Amanpourové, kterou citovala agentura Reuters. "Jsem překvapen," řekl dále. "Jsme spojenci Západu v boji proti (teroristické síti) Al-Káida, a nyní, když bojujeme proti teroristům, tak nás (spojenci) opustili. Možná chtějí Libyi obsadit."
18: 23 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí pověřil podle televize Al-Džazíra šéfa své rozvědky Buzajda Durdu, aby jednal s povstalci na východě země. Nechal ale bombardovat muniční sklady v oblastech, které jsou pod kontrolou opozice, a sám se nejspíš dál zásobuje zbraněmi. Podle agentury Reuters ale Kaddáfí posílá do Benghází jen vyslance s potravinami, léky a lékařským vybavením, aby "pomohl místním lidem", aniž by mělo dojít k nějakým jednáním s opozicí.
17:51 - Katarský premiér Hamad bin Džasím al-Sání vyzval Muammara Kaddáfího, aby učinil "statečné rozhodnutí" a rezignoval. "V této revoluci může zvítězit pouze libyjský lid, nikdo jiný," prohlásil al-Sání v televizi Al-Džazíra a naléhal na řešení, které by zmírnilo utrpení v Libyi a zabránilo destrukci této země. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že v arabském světě je to velmi ojedinělý hlas.
17:13 - Odchod Kaddáfího do exilu je jednou z možností, jak ukončit rozsáhlé nepokoje v Libyi. Prohlásil to dnes mluvčí Bílého domu. Podle agentury Reuters však neupřesnil, zda by Spojené státy pomohly libyjskému vůdci exil zajistit. K tomu, aby Kaddáfí okamžitě ukončil potlačování projevů nespokojenosti s jeho vládou a útoky proti povstalcům a odstoupil, vyzvala na půdě OSN americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
16:44 - Ačkoliv Libye nyní snížila svou těžbu ropy na polovinu z původních 1,8 milionů barelů denně, ceny suroviny přestávají růst. Po skoku na 120 dolarů za barel z minulého čtvrtka se směsná severomořská ropa Brent dnes prodávala za 112 dolarů a lehká americká ropa za 97 dolarů. Saúdská Arábie totiž navýšila množství ropy, které dodává na trh, o přibližně 0,8 milionu denních barelů.
15:29 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí už nekontroluje většinu ropných a plynových polí v zemi. Řekl to v Bruselu eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Cena ropy kvůli vývoji v Libyi, kde druhý týden zuří protivládní nepokoje, již několik dní prudce roste.
14:21 - Evropská unie schválila zbrojní embargo na Kaddáfího režim. Součástí sankcí je také zákaz cestování do zemí EU vydaný pro tripoliské představitele. Brusel zároveň oznámil, že zmrazí všechny bankovní vklady Kaddáfího rodiny i příslušníků jeho vlády a zakáže prodej takových artiklů, jako je slzný plyn či výstroj používaná policisty proti demonstrantům. Opatření mají vstoupit v platnost v nejbližších dnech.
14:00 - Bělorusko popřelo informace některých médií, že na letišti v Minsku přistálo v neděli letadlo z Libye a poté se vrátilo zpět na sever Afriky. Údajně převáželo peníze, dokumenty a část členů Kaddáfího rodiny. Běloruské ministerstvo zahraničí to označilo za nesmysl.
13:47 - Z Libye, zmítané nepokoji, už byla evakuována valná většina z asi 10 000 občanů Evropské unie, kteří tam pobývali. V zemi, v níž při střetech mezi povstalci a vládními silami přišly o život stovky lidí, je stále kolem 650 občanů zemí EU, kteří projevili zájem o evakuaci. Oznámila to dnes Evropská komise. České ministerstvo zahraničí rovněž dnes informovalo, že z Libye už byli evakuováni všichni Češi, kteří se rozhodli kvůli bezpečnosti odcestovat.
12:51 - Ve městě Misuráta ležícím asi 200 kilometrů východně od Tripolisu povstalci odrazili útok jednotek věrných Kaddáfímu. S odvoláním na očitého svědka o tom informovala agentura Reuters. Na protiútok Kaddáfího sil se i nadále připravují také rebelové, kteří kontrolují město Závíja západně od libyjské metropole.
12:02 - Libyí se šíří duch svobody. V Benghází na východě země, které je plně v rukou povstalců, se na zdech v ulicích objevují karikatury Kaddáfího. Na jedné z nich je libyjský vůdce zobrazen v oděvu supermana, jen namísto písmene "S" má symbol pro americký dolar. Obrázek provází nápis "Superzloděj".
11:19 - Z Tripolisu do rodných Brovarů se vrátila osmatřicetiletá ukrajinská zdravotní sestra, kterou loni v listopadu proslavil internetový portál WikiLeaks jako atraktivní důvěrnici libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Evakuace "vnadné blondýny", bez níž prý během posledních deseti let libyjský šéf neudělal ani krok, jen posílila spekulace o brzkém konci čtyřicetileté Kaddáfího diktatury
10:55 - Povstalci hlásí, že u města Misraty sestřelili letoun vládních sil a zajali jeho posádku. Jednotky věrné Kaddáfímu nadále drží v obklíčení město Zavíja a chystají se k útoku. OSN jedná o dalším postupu proti Kaddáfího režimu.
8:52 - Desetitisíce běženců se zdržují poblíž libyjsko-tuniské hranice v očekávání dalšího vývoje. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky varuje před humanitární katastrofou. Tisíce lidí proudí i přes východní hranici Libye do Egypta.
7:41 - Podle OSN bylo při bojích v Libyi až doposud zabito na tisíc osob. Nejméně sto tisíc dalších opustilo v důsledku střetů mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami své domovy a dalo se na útěk.
6:33 - Obránci města Zavíja, které leží padesát kilometrů západně od Tripolisu, očekávají útok Kaddáfího jednotek, které se zřejmě pokusí město dobýt zpět. Podle agentury Reuters Zavíju obklíčilo asi dva tisíce vojáků, stále věrných diktátorovi. Na druhé straně z Tripolisu chodí zprávy, že některé částí města už Kaddáfí nemá pod kontrolou.
23:15 - Díky tajným evakuačním misím vysvobodily Velká Británie a Německo během neděle z Libye stovky cizinců. Tři letouny britského královského letectva evakuovaly 150 lidí z pouštních oblastí na východě Libye na Maltu. Německo evakuovalo 132 lidí rovněž v tajné operaci německého vojenského letectva. Ministr zahraničí Guido Westerwelle oznámil, že poslalo dva letouny na přistávací dráhu německé ropné společnosti Wintershall.
Podle agentury AP tajné vojenské mise ukazují, že západní země jsou připraveny nebrat ohled na územní nedotknutelnost Libye, jestliže je v sázce bezpečnost jejich občanů.
22:50 - V souvislosti s útěkem zahraničních pracovníků z Libye se už mluví o humanitární katastrofě. Vážné potíže hlásí přechod Rás Džadír s Tuniskem, kudy se "přelilo" na deset tisíc Egypťanů.
Podle předsedy regionálního výboru Červeného půlměsíce Mundžiho Slima se jedná o humanitární krizi. "Přijímací kapacity jsou dávno přečerpány, lidé spí venku. Vyzývám naléhavě k řešení tohoto problému. Celý svět se musí zmobilizovat, aby pomohl Egyptu repatriovat své občany," řekl.
22:05 - Generál Ahmad Katrání, který je jedním z nejvyšších vojenských velitelů v oblasti Benghází, jenž Kaddáfímu vypověděl poslušnost, v neděli řekl, že je připraven zasáhnout do bojů o Tripolis. Metropole je podle něj Kaddáfím držena jako rukojmí. Řekl také, že Kaddáfí má pod kontrolou už jen jednu nebo dvě bojové jednotky.
21:00 - Kromě vysokých vládních činitelů, diplomatů a pilotů, kteří se od Kaddáfího distancovali po jeho krutém postupu vůči oponentům, hodlá, zdá se, opustit diktátora i osoba ještě bližší - jeho ukrajinská ošetřovatelka. Osmatřicetiletá Halyna Kolotnycká, označovaná tiskem za "vnadnou blondýnu", žije v Libyi už devět let a údajně udržuje s Kaddáfím "romantický vztah". Nyní se ale chystá v nejbližší době vrátit na Ukrajinu, jak potvrdila deníku Segodňa daily její dcera.
20:20 - Rusko by v důsledku uvalení sankci na Libyi mohlo přijít o miliardy dolarů. Moskva se loni v lednu dohodla, že Libye koupí od Ruska šest vojenských letounů Jak-130 za 1,8 miliardy dolarů (přes 32 miliard korun). Rozjednané navíc byly další zbrojní kontrakty za miliardy dolarů.
19:35 - Srbská televize Pink TV zprostředkovala další vzkaz od libyjského vůdce. Muammar Kaddáfí v něm znovu řekl, že nepokoje v zemi rozpoutali cizinci a příslušníci teroristické sítě Al-Káida.
V telefonickém interview, které si objednal Kaddáfího úřad v Tripolisu, se vůdce také poprvé vyjádřil k sankcím, které na něj v neděli vyhlásila RB OSN. Kaddáfí označil sance za neplatné. Chce, aby vznikla komise OSN, která by situaci v Libyi prozkoumala. Podle něj totiž panuje ve většině Libye klid. Malá skupina odpůrců jeho vlády je údajně obklíčená a fakticky odsouzená k porážce. "Vyřídíme to. Lid stojí za mnou," tvrdil
18:45 - Přehmaty v diplomacii na Blízkém východě stály hlavu francouzskou ministryni zahraničí Michéle Alliot-Marieovou. Do úřadu nastoupila v listopadu a poté vršila přehmat za přehmatem. Po třech měsících, z nichž poslední prožila pod neustálou palbou kritiků, podala rezignaci.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ji přijal a okamžitě oznámil jméno jejího nástupce. Diplomacii nově povede Alain Juppé, někdejší premiér a dosavadní ministr obrany.
18:20 - Zhruba polovině z 23 českých občanů, kteří se chystali opustit Libyi, se to v neděli podařilo. Odpoledne z Tripolisu odletělo v maďarském speciálu pět zaměstnanců českého velvyslanectví, včetně velvyslance, a ještě jeden český občan. Podařilo se také evakuovat šest českých turistů z města Sabha. Ti odletěli pravidelnou linkou do Káhiry, kde se jich ujme česká ambasáda v Egyptě. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí.
17:10 - Nově ustanovená Národní rada sdělila, že odpůrci režimu si nepřejí zahraniční intervenci. Nejsou zatím ani v kontaktu s žádnou cizí vládou.
16:45- Oponenti Kaddáfího režimu z východní části Libye oznámili ustavení Národní rady. Ta ale nemá být prozatímní vládou, nýbrž "tváří revoluce v přechodném období", zdůraznil mluvčí nové rady na tiskové konferenci v Benghází. Rada podle agentury Reuters nevidí žádný prostor pro jakékoliv vyjednávání s Kaddáfího vládou.
16:35 - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že se USA snaží zkontaktovat s libyjskými opozičními skupinami na východě i západě Libye.
16:00 - Itálie přerušila smlouvu o neútočení s Libyí. Podle agentury AP si tak vytváří podmínky pro případné zapojení do "mírové operace" na libyjském území. O pozastavení platnosti smlouvy z roku 2008, která předpokládá i vyplácení kompenzací Libyi za její ujařmení v době kolonizace, informoval dnes italský ministr zahraničí Franco Frattini.
Zdůvodnil to tím, že v Libyi už fakticky nefunguje žádná vláda. "Faktické pozastavení platnosti této smlouvy, i bez oficiálního prohlášení, je už skutečností," prohlásil Frattini.
15:55 - Po sankcích uvalených na režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího prý USA zvažují i vojenské akce, pokud by Kaddáfí pokračoval v krvavém násilí proti vlastnímu lidu. Finanční opatření, která v pátek vyhlásil americký prezident Barack Obama, jsou jen prvním z řady kroků, které "by mohly zahrnovat i vojenské možnosti", napsal dnes list The Washington Post s odvoláním na vysoké americké vládní činitele.
Mezi takové kroky prý patří prosazení bezletové zóny nad Libyí, aby se tak zabránilo bombardování Kaddáfího odpůrců ze vzduchu. V americké vládě prý ovšem vládnou pochybnosti, zda by se pro takové opatření dala nalézt širší mezinárodní podpora, vzhledem k očekávanému odporu například ze strany Číny, dodal The Washington Post.
14:35 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chystá velké změny ve vládě. Podle internetových stránek deníku Le Figaro se především očekává, že odvolá ministryni zahraničí Michéle Alliot-Marieovou, která čelí ostré kritice za údajné nezvládnutí situace kolem revolučních změn v arabském světě. Nahradit by ji měl expremiér a současný ministr obrany Alain Juppé.
Alliot-Marieové zřejmě nejvíce přitížilo, že začátkem ledna nabídla v době demonstrací v Tunisku policejní pomoc a granáty se slzným plynem režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího, který pod tlakem ulice nakonec ze země utekl.
14:10 - Nejpozději v pondělí, ale možná ještě během neděle bude z Libye evakuována skupina 17 českých občanů. Pro odjezd šestice českých turistů z pouštního města Sabhá a 11 Čechů z Benghází se zvažují různé cesty od využití některého z evakuačních letadel jiných zemí po pozemní odvoz, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí ČR Vít Kolář. Dnes mělo podle něj odletět z Tripolisu také pět pracovníků českého velvyslanectví, které Praha dočasně uzavřela.
12:05 - Pokračuje exodus cizinců před násilnostmi a chaosem. Podle dnešní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo do sousedních zemí za minulý týden bezmála 100 tisíc osob, zejména zahraničních dělníků. Velký počet jich tvořili Egypťané, jichž jen za sobotu prošlo hraničním přechodem s Tuniskem na 10 tisíc.
11:40 - Libyjská opozice získala kontrolu i nad třetím největším městem země Misurátou, kterou podle dnešní zprávy televize Al-Džazíra opustily vládní jednotky a milice. Podle opozice už je tak "osvobozen" celý východ Libye.
Definitivě se také potvrdilo, že v rukou odpůrců Kaddáfího je město Zavíja, kde se minulý týden odehrály tvrdé střety mezi oběma stranami. Spolupracovník BBC přímo z města informoval, že opozice ovládá celé centrum města, kde se shromáždily stovky demonstrantů. Někteří z nich stříleli do vzduchu, aby dali najevo, že sice protestují mírumilovně, ale jsou připraveni i k boji, popsal reportér.
10:30 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se navzdory tomu i čerstvě uvaleným sankcím Rady bezpečnosti OSN nevzdává a setrvává zabarikádován v tripolské čtvrti Báb al-Azízíja. Napsal to dnes panarabský list Aš-Šark al-Avsat, podle něhož jednotky a milice loajální režimu kontrolují už jen stěží polovinu milionové metropole.
Kaddáfího příbytek podle arabského listu střeží tanky a raketomety a očití svědci říkají, že ozbrojené milice přísně kontrolují přístup do dané oblasti. Televize Al-Džazíra citovala z telefonátu jedné z obyvatelek Tripolisu, která má strach vůbec vyjít na ulici, "protože se tam pořád střílí". Členové milicí prý kontrolují lidem tašky, osobní průkazy a dokonce i mobilní telefony.
Podle listu Aš-Šark al-Avsat se nadále rozpadá Kaddáfího mocenská základna. Údajně už polovina důstojníků odešla z tajných služeb a vojenských výborů, napsal deník s odvoláním na nejmenovaného pracovníka libyjských bezpečnostních sil.
9:00 - V noci na dnešek jednomyslně schválila sankce proti vedoucím představitelům Libye Rada bezpečnosti OSN. Zmrazila majetek Muammara Kaddáfího a lidí z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat.