reklama
 
 

Arabské revoluce stály hlavu šéfku diplomacie Francie

27. 2. 2011 18:45
Michéle Alliot-Marieovou ve funkci vystřídá politický veterán Alain Juppé

Paříž - Francouzská ministryně zahraničí Michéle Alliot-Marieová se v neděli zapsala do statistik jako politička s jednou z nejkratších kariér vůbec.

Do úřadu nastoupila v listopadu a poté vršila přehmat za přehmatem. Po třech měsících, z nichž poslední prožila pod neustálou palbou kritiků, podala rezignaci.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ji přijal a okamžitě oznámil jméno jejího nástupce. Diplomacii nově povede Alain Juppé, někdejší premiér a dosavadní ministr obrany.

Alliot-Marieová se "provinila" zejména neuváženou politikou vůči arabským zemím. Začátkem ledna, kdy už v Tunisku zuřily demonstrace proti režimu a prezident Zín Abidín bin Alí nechal do lidí pálit granáty se slzným plynem, měla hlavě státu nabídnout "bezpečnostní spolupráci".

Posléze poněkud nevěrohodně vysvětlovala "dovolenou", kterou si v Tunisku na přelomu roku dopřála. Podle francouzkých médií přitom přijala od (nyní již uprchlého) exdiktátora pozvání na Silvestra. Ona sama však jakékoliv spojování s prezidentem Zínem Abidínem bin Alím odmítala jako "lež".

Každopádně se Michéle Alliot-Marieová do Tuniska dostala soukromým letadlem jistého tuniského obchodníka. A to v době, kdy už se na severu Afriky demonstrovalo proti tamnímu režimu.

"To, co ještě před pár lety platilo jako normální, dnes šokuje," prohlásil posléze Nicolas Sarkozy, když vysvětloval, proč nařídil svým ministrům, aby napříště trávili dovolenou výhradně ve Francii.

autor: Zahraničí | 27. 2. 2011 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama