Muhammad vzal život 2976 lidem, u soudu odmítl mluvit

Martin Novák Martin Novák
6. 5. 2012 9:55
Muž, který vymyslel a naplánoval 11. září, stojí před vojenským tribunálem na Guantánamu
Chálid Šajch Muhammad na snímku, pořízeném krátce po jeho zatčené v Pákistánu v roce 2002.
Chálid Šajch Muhammad na snímku, pořízeném krátce po jeho zatčené v Pákistánu v roce 2002. | Foto: Reuters

Miami - Dlouho očekávaný proces s hlavním organizátorem útoků 11. září začal v sobotu na americké základně v Guantánamu.

Před vojenským tribunálem stanul Chálid Šajch Muhammad, označovaný za "mozek" 11. září. Spolu s ním jsou obviněni další čtyři členové Al-Káidy, mezi nimi například Jemenec Ramzí Binalšíbb, který chtěl být únoscem letadla, ale nedostal v Německu americké vízum.

Muhammad už se v roce 2008 přiznal k tomu, že útoky na New York a Washington naplánoval. Řekl, že je na to hrdý, mrzí ho pouze, že zemřely také děti. Ke svému podílu se rovněž s hrdostí hlásí i další čtyři obvinění.

Chálida Šajcha Muhammada zatkla pákistánská policie v březnu 2003 v Rávalpindí na severu země. V noci jej spícího překvapila v bytě, kde se skrýval. Pákistánci předali teroristu Američanům, od roku 2006 je vězněn na Guantánamu.

Vyšetřovatelé na něm praktikovali takzvaný waterboarding. Metodu, při které má vyslýchaný pocit, že se topí. Odpůrci této praktiky ji považují za mučení.

Sobotní soudní líčení skončilo až pozdě v noci. Pětice obžalovaných mužů se odmítla vyjádřit, zda se cítí být vinni, nebo ne.

Obžalovaní vůbec odmítali se soudem jakkoli spolupracovat - odmítli si nasadit sluchátka, aby nemuseli poslouchat tlumočení, a neodpovídali na soudcovy otázky.

Jednání se muselo několikrát přerušit, soudce nařídil přestávky na jídlo a také na modlitby, přesto se ale obžalovaní modlili i přímo v sále. Jeden z mužů trval na tom, aby se nahlas přečetlo celé jeho dvacetistránkové obvinění, což trvalo téměř dvě hodiny.

Obžalovaným hrozí poprava za smrt 2976 lidí (tolik jich zemřelo v unesených letadlech, ve zřícených věžích Světového obchodního centra v New Yorku a v budově Pentagonu).

"Bylo by chybou je popravit a udělat z nich mučedníky pro extremisty z Al-Káidy po celém světě," uvedl pro agenturu Reuters  Anthony Romero, ředitel Americké unie občanských svobod. Je pro to, aby dostali doživotní vězení bez možnosti zkrácení trestu.

Muhammad při jednom z výslechů řekl, že touží stát se mučedníkem.

Přiznal se také k vraždě novináře deníku Wall Street Journal Daniela Pearla v Pákistánu v roce 2002 a k přípravě teroristických útoků na indonéském ostrově Bali, při kterých ve stejném roce zahynulo 202 lidí. Z těchto činů se ale na Guantánamu nezodpovídá.

Prezident Barack Obama původně chtěl, aby se uskutečnil civilní soud v New Yorku. Kongres byl ale proti, a tak ministr spravedlnosti Eric Holder definitivně rozhodl o vojenském tribunálu na Guantánamu.

Tribunálu předsedá plukovník James Pohl, který v minulosti soudil například americké vojáky, obviněné z mučení a ponižování vězňů v irácké věznici Abú Ghrajb.

Obžalování budou z cel eskortováni do soudní místnosti pod dohledem ostrahy z řad amerického námořnictva. Podle svědků se v místnosti nacházejí stoly, imitující mahagon, a je tam málo místa.

Přesto se přelíčení zúčastní několik vybraných novinářů a malá skupina příbuzných obětí z 11. září.

Zahájení soudního procesu zkomplikovali hned v úvodu obžalovaní, kteří odmítli se soudcem komunikovat. Jeden z nich byl přivezen uvázaný v křesle a druhý se v síni začal modlit vkleče na zemi. Kvůli odmítnutí sluchátek s překladem soudce rozhodl, aby tlumočníkova slova zněla celým sálem.

 

Právě se děje

Další zprávy