Muellerovi prokurátoři žádají pro Manaforta 24 let vězení za finanční podvody

ČTK ČTK
16. 2. 2019 6:47
Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování Roberta Muellera žádají u soudu ve Virginii pro bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa Paula Manaforta 19,6 až 24,4 let vězení a pokutu od 50 tisíc do 24 milionů dolarů (1,13 až 545 milionů korun). Soud shledal Manaforta vinným loni, obvinění se týkala jeho finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.
Paul Manafort před soudem.
Paul Manafort před soudem. | Foto: Reuters

V paralelně vedeném procesu soud ve Washingtonu ve čtvrtek oznámil, že Manafort úmyslně lhal vyšetřovatelům a federální porotě v případu údajného vměšování Ruska do voleb ve Spojených státech. To by mohlo mít vliv i na rozhodnutí soudu ve Virginii, uvedl už dříve tamější soudce Selby Ellis, který vynesení rozsudku, původně plánované na 8. února, odložil.

Vyšetřovatel Mueller prověřuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách a své pátrání zaměřil na někdejší Trumpův štáb. Trump spolupráci s Ruskem odmítá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Stejně tak vměšování do amerických voleb popřelo i Rusko.

Žádný z Manafortových případů s prezidentskou kampaní nesouvisel, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

 

Právě se děje

Další zprávy