Phnom Penh - Bývalý šéf centrální mučírny Rudých Khmerů Kaing Guek Eav zvaný „Duch" přiznal, že se podílel na jedněch z nejbrutálnějších zločinů dvacátého století a omluvil se za své činy.
Během své vlády v letech 1975 až 1978 způsobil ultramaoistický režim v Kambodži smrt téměř dvou milionu lidí a hospodářský i společenský kolaps, ze kterého se země dosud nevzpamatovala.
Duch vedl věznici a mučírnu Tuol Sleng alias S-21 v budově bývalé školy, kde podle odhadů zemřelo 17 tisíc lidí.
„Nechť je mi dovoleno se omluvit těm, kteří režim přežili, a také rodinám těch, kteří v S-21 za brutálních okolností zemřeli," prohlásil Duch v úterý u soudu. „Jsem zodpovědný za zločiny spáchané v S-21, zvláště za tamní mučení a popravy lidí."
Duch je prvním z pětice bývalých vůdců Rudých Khmerů, kteří mají být souzeni tribunálem složeným z kambodžských soudců a soudců OSN. Je jediným vysokým činitelem režimu, který přiznal svou vinu.
Nebyl však členem nejužšího vedení, podle odborníků se jednalo spíše o muže eichmannovského typu, který byl účinným nástrojem oficiální politiky. Na tom Duch staví i svou obhajobu.
„Jedině já jsem za tyto zločiny zodpovědný, ale jsem pouze obětní beránek," prohlásil v soudní síni a dodal, že se rozkazům nevzpeřel kvůli obavám o svůj život a život své rodiny.
Naopak zbylí čtyři lidé, kteří mají být speciálním tribunálem souzeni, politiku přímo tvořili. A očekává se, že Duch by mohl být mužem, který to dosvědčí.
Muž číslo dvě režimu Rudých Khmerů Nuon Chea, bývalý prezident "Demokratické Kampučie" Khieu Samphan, bývalý ministr zahraničí Ieng Sary i bývalá ministryně sociálních věcí Ieng Tirith obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti odmítají a tvrdí, že cílem režimu bylo zlepšení života kambodžské společnosti.
Toho mělo být dosaženo radikálními prostředky včetně zrušení měst, peněz nebo vzdělání, naprostou izolací Kambodže a čistkami mezi ostatními etniky žijícími v zemi, jakož i lidmi spojenými s bývalým režimem.