Mučení na Guantánamu? Svědectví je tu

ČTK
11. 1. 2006 2:00
Londýn - Svědectví vězňů o jejich mučení a ponižování na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě zveřejnila dnes mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.
Vězni v americkém "táboře X-Ray" na základně námořnictva USA Guantanamo na Kubě. Snímek z roku 2002.
Vězni v americkém "táboře X-Ray" na základně námořnictva USA Guantanamo na Kubě. Snímek z roku 2002. | Foto: Ministerstvo obrany USA

Ve zprávě zároveň uvedla, že věznice na Guantánamu by měla být uzavřena a že se musí prošetřit informace o špatném zacházení s vězni. Informovala o tom agentura AFP.

Pět set vězňů-teroristů

Na Guantánamu je bez soudního rozhodnutí zadržováno na 500 osob, podle všeho to jsou výhradně muslimové z asi 35 zemí. První sem byli přivezeni v lednu 2002 v rámci boje proti terorismu, který vedou Spojené státy v Afghánistánu i jinde ve světě po atentátech pomocí unesených letadel proti New Yorku a Washingtonu v září 2001.

AI přináší příběhy tří vězňů, jejichž svědectví organizace získala prostřednictvím advokátů zadržených. Americké úřady odmítly žádost AI i dalších humanitárních organizací, aby mohly Guantánamo navštívit. Americká armáda obvinění z mučení vězňů odmítá.

Vězeň: byl jsem bit a urážen

Čtyřiatřicetiletý Jemenec Abdulsalam Hala řekl, že ho Američané unesli v září 2002 při jeho krátké služební cestě v Egyptě. Poté byl prý dopraven přes Ázerbájdžán do Afghánistánu, kde byl dva roky vězněn a nakonec převezen na Guantánamo. Hala tvrdí, že byl mnohokrát bit a urážen a že mu byla odepřena potřebná zdravotní péče.

AI dále uvádí svědectví pětatřicetiletého súdánského novináře Samiho Haže, který pracuje pro panarabskou televizi Al-Džazíra. Zatkla ho údajně v prosinci 2001 pákistánská policie. Předala ho Američanům, kteří ho v červnu 2002 dopravili na svou kubánskou základnu.

"Přes tři roky bylo cílem většiny výslechů mě přimět říci, že mezi Al-Džazírou a Al-Káidou existuje vazba," řekl zadržený. Také si stěžoval na mučení, především bití přes chodidla a zastrašování psy.

Stovky výslechů

Dvaatřicetiletý Džumá Dosari, který byl přivezen z Afghánistánu na Guantánamo v lednu 2002, si stěžoval, že byl vyslýchán asi 600krát, přitom byl často bit, trýzněn hlasitou hudbou a výhružkami, že bude zabit. Byl prý také umísťován bezdůvodně do chladné samotky a ponecháván dlouho bez jídla a pití.

Vyprávěl, že ho ponižovala jedna americká vojačka ve spodním prádle. Hovořil také o znásilňování islámských vězňů vyšetřovateli a vojáky, přičemž oběti se bojí zveřejnit své jméno.

AI: chceme Guantánamo uzavřít

"Pro Guantánamo není nějaké přechodné řešení. Věznice musí být uzavřena a ihned se musí začít vyšetřovat početné informace, které hovoří o mučení a špatném zacházení od roku 2002," zdůraznila AI ve zprávě.

Washington tvrdí, že vězni na Guantánamu jsou nepřátelští bojovníci a teroristé, a nikoli váleční vězni, na něž by se vztahovaly příslušné ženevské konvence. Ubezpečuje, že se s nimi zachází humánně, ale odmítá žádosti politiků, humanitárních organizací i Červeného kříže o povolení setkat se s nimi.

Začátkem loňského prosince u základny Guantánamo protestovali američtí protiváleční aktivisté, kteří se domáhali vstupu na základnu a setkání s vězněnými osobami. USA dvacítce aktivistů odmítla vyhovět a vyzvala je, aby se raději věnovali porušování lidských práv kubánským režimem.

 

Právě se děje

Další zprávy