Mubarakův stav se zhoršil, ve vile prý ztratil vědomí

Reuters ČTK Reuters, ČTK
14. 2. 2011 16:59
Armáda chce uspořádat referendum o nové ústavě během dvou měsíců
Jeden z mála snímků Husního Mubaraka, na nichž jsou patrné známky stárnutí. Fotografové jej pořídili v roce 2003, když přijel s manželkou Suzanne na návštěvu do Berlína.
Jeden z mála snímků Husního Mubaraka, na nichž jsou patrné známky stárnutí. Fotografové jej pořídili v roce 2003, když přijel s manželkou Suzanne na návštěvu do Berlína. | Foto: Reuters

Káhira - Zdravotní stav bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka se po třítýdenních protestech proti jeho vládě a po  páteční rezignaci prudce zhoršil.

Egyptský velvyslanec ve Washingtonu to potvrdil televizní stanici NBC.

Podle některých egyptských médií dvaaosmdesátiletý bývalý prezident odmítá brát léky, je v depresi a opakovaně ve své přímořské rezidenci pozbyl vědomí.

Mubarak se i s manželkou Suzanne v pátek uchýlil do své vily v letovisku Šarm aš-Šajch na Sinaji. V Egyptě se však spekuluje o tom, že odejde do Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie nebo Německa, kde se loni podrobil operaci žlučníku.

Podle informací agentury AP měl Mubarak oznámit svou rezignaci už ve svém čtvrtečním televizním projevu k národu. Nejmenované zdroje, na něž se AP odvolává, uvádějí, že s prezidentovou rezignací počítala i armáda.

Mubarakovi poradci i rodinní příslušníci, včetně prezidentova syna, ale tento krok egyptské hlavě státu rozmlouvali s tím, že ještě není nic ztraceno.

Celým světem očekávaný Mubarakův projev byl tedy zřejmě na poslední chvíli přepsán a stal a namísto toho, aby situaci v zemi zklidnil, naopak přilil olej do ohně. Podle některých svědků projev přepsal Mubarakovi jeho syn Gamál.

Protesty začaly 25. ledna
Protesty začaly 25. ledna | Foto: Reuters

Na káhirském náměstí Tahír byl dnes obnoven normální provoz. Na výzvu armády se poslední demonstranti rozešli.

Armáda převzala moc nad Egyptem v pátek po Mubarakově rezignaci. V neděli Nejvyšší rada ozbrojených sil pozastavila platnost ústavy, rozpustila parlament a oznámila, že zemi povede po přechodné období šesti měsíců, nebo do vypsání demokratických parlamentních a prezidentských voleb. 

Dnes rada sdělila, že během dvou měsíců plánuje uspořádar referendum o nové ústavě.

Vojenští představitelé zároveň občany vyzvali, aby se vrátili do práce a varovali, že zasáhnou proti komukoliv, kdo se bude snažit vyvolat v zemi chaos.

Státní zaměstnanci by rádi využili situace

Egyptská ekonomika, jež je silně závislá na zahraničních turistech, je po téměř měsíčním výpadku příjmu z turistického ruchu i průmyslové výroby na kolenou. 

Někteří zaměstnanci ale vycítili svou šanci a snaží se v krizi vyjednat lepší pracovní podmínky. Nespokojení jsou především zaměstnanci státních institucí a firem.

Armáda se stále těší u egyptského obyvatelstva silnému respektu, což ještě podpořil fakt, že vojenští velitelé, na rozdíl od policie, odmítli vydat rozkaz k zásahu proti civilistům.

Protesty začaly 25. ledna
Protesty začaly 25. ledna | Foto: Reuters

Opoziční vůdci ale na druhou stranu dali jasně najevo, že jejich vůle po změně trvá a pokud armáda nesplní své sliby, jsou připraveni znovu vyjít do ulic. První kroky jsou sice podle nich příslibem do budoucna, na druhou stranu armáda nestanovila žádný časový harmonogram avizovaných změn.

Na pátek je v Káhiře naplánován Vítězný pochod, kterým chtějí Egypťané oslavit revoluci a zřejmě také demonstrovat svou odholanost vrátit se do ulic, pokud nebudou nesplněny jejich požadavky.

 

Právě se děje

Další zprávy