Mogadišo - V rozvráceném Somálsku se opět vyhrocují boje.
Po střetech povstalců s etiopskou armádou zůstalo v mešitě v somálské metropoli Mogadišu deset mrtvých těl, informovala britská BBC.
Svědci z masakru obviňují etiopské jednotky, které podporují somálskou vládu v boji se vzbouřenci.
Dalších nejméně 70 mrtvých během víkendu zapříčinily boje v ulicích hlavního města. Podle CNN se na ulicích hlavního města dál válejí mrtvá těla obětí násilností. Pracovníci nevládních organizací hodnotí boje jako nejhorší od roku 1991.
"Počty mrtvých rostou den ode dne, nevyčíslitelný počet lidí byl z metropole vyhnán," popsal situaci pro CNN Ismail Jumale z Centra pro lidská práva v Mogadišu.
Somálský premiér Núr Hasan Husajn prohlásil, že vojáci na povstalce stříleli pouze v sebeobraně. Svědci však obviňují etiopskou armádu z bombardování obydlených oblastí na severovýchodě Mogadiša.
OSN oznámila že stupňující se boje přinutily více než polovinu obyvatel města k útěku.
Co se v Somálsku děje
Etiopská armáda se vmísila do konfliktu v Somálsku v roce 2006, aby za tiché podpory Spojených států pomohla vládním jednotkám v boji proti islamistickým povstalcům, kteří ovládli většinu jižní části země a dodnes se snaží vládu svrhnout.
Za ofenzivu povstalců je pravděpodobně odpovědné hnutí Aš-Šabáb, které na dobytých územích zavádí přísný islámský režim včetně zákazu kouření nebo sledování televize. Američané povstalce považují za teroristy.
Východoafrické Somálsko nemá účinnou celonárodní vládu už od roku 1991. Od té doby tam je občanská válka. Somálsko je v dezolátním stavu, v zemi je asi milion uprchlíků, kteří potřebují humanitární pomoc. Situace se neustále horší.
Za poslední rok zemřelo následkem bojů jen v metropoli Mogadišu asi 6500 lidí.
OSN považuje somálský konflikt za jeden z nejhorších a nejzapomenutějších na světě.
Somálsko není jedinou africkou zemí, kde miliony lidí trpí. Projděte si v následující grafice největší krize současné Afriky: