Možná budu kandidovat, napíná republikány Perry

Václav Viták
19. 7. 2011 17:17
Pole republikánských kandidátů by mohl rozšířit texaský guvernér
Rick Perry.
Rick Perry. | Foto: Reuters

Washington - Texaský guvernér Rick Perry uvažuje, že vyhoví naléhání konzervativních republikánů a bude kandidovat v roce 2012 na prezidenta.

Jednašedesátiletý Perry si vede v průzkumech veřejného mínění velmi dobře. Je obvykle na druhém až třetím místě, před ním jsou pouze zatímní republikánský favorit Mitt Romney a Michele Bachmannová, největší exponentka konzervativního republikánského hnutí Tea Party.

Texaský guvernér již po několik týdnů tiše testuje, jakou podporu by mohl mít od potenciálních finančních dárců a důležitých politiků.

Zatím se oficiálně nerozhodl, ale v úterý prohlásil v iowském listu The Des Moines Register: „Nejsem připravený vám říct, že záhy oznámím svůj vstup do kampaně. Ale s každým dalším dnem jsem přesvědčenější, že to je to, k čemu jsem povolán, že to je to, co Amerika potřebuje."

V Iowě přitom začátkem příštího roku odstartují primárky. Stále více se proto očekává, že se Perry někdy v srpnu připojí k poli oficiálních republikánských kandidátů na úřad prezidenta.

Úspěšný Texasan

Perry může konzervativním voličům nabídnout velmi impozantní seznam politických úspěchů. Byl již třikrát v řadě zvolen guvernérem Texasu.

Stát převzal jako viceguvernér v roce 2000  po Georgi W. Bushovi, který rezignoval, protože v témže roce vyhrál prezidentské volby. Perry pak v roce 2002 vyhrál v Texasu guvernérské volby a zvítězil v nich i v roce 2006 a 2010.

V USA je v současnosti nejdéle sloužícím guvernérem a svůj stát přivedl k prosperitě. Téměř polovina nových pracovních míst, která byla vytvořena od recese v roce 2008, připadá údajně právě na Texas.

Perry má také za sebou službu v armádě. Byl kapitánem amerického vojenského letectva a sloužil až do roku 1977 na Blízkém východě jako pilot strojů C-130. To je životopis, který na konzervativní voliče velmi působí.

Mnoho Američanů není současnou ekonomickou situací v USA nijak nadšeno. Perry by proto mohl mít jako guvernér druhého nejlidnatějšího státu unie, který na rozdíl od jiných prosperuje, značné sympatie voličů, a to i těch liberálnějších.

Vzpomínky na Bushe?

Texaský guvernér se také vzhledem ke své funkci může na rozdíl od většiny oficiálních republikánských kandidátů pochlubit velkou praxí v řízení státních záležitostí.

Perry zatím v poli oficiálních republikánských kandidátů nefiguruje, ale to by se mohlo změnit.
Perry zatím v poli oficiálních republikánských kandidátů nefiguruje, ale to by se mohlo změnit. | Foto: Reuters

Profiluje se jako velký až krajní konzervativec, klade důraz na víru, žádá zákaz potratů a řešení problému imigrace. Umí také vést volební kampaně a sehnat na ně velké sumy peněz.

Deník Independent však klade čtenářům otázku, zda jsou Američané připraveni na dalšího prezidenta z Texasu, když ten poslední odešel z Bílého domu před pouhými třemi lety jako jeden z nejnepopulárnějších šéfů Bílého domu v historii USA.

Perry je přitom ve srovnání s Georgem W. Bushem mnohem větším jestřábem. „Je to dvakrát větší kovboj než Bush," řekl jeden republikánský stratég.

Výhodou texaského guvernéra ale je, že republikánští voliči stále nejsou rozhodnuti. I když by tedy vstoupil do boje o Bílý dům výrazně později než jeho konkurenti z Republikánské strany, mohl by mít pořád naději na vítězství v primárkách.

 

Právě se děje

Další zprávy