reklama
 
 

Zdravotní stav Sencova je uspokojivý, tvrdí Moskva. Ukrajinský režisér ale údajně ztratil už 30 kilo

11. 8. 2018 15:05
Moskevská vězeňská správa popřela, že by se zdravotní stav vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova prudce zhoršoval. Sencov odsouzený za terorismus již od půlky května drží hladovku. U ruského prezidenta Putina za něj lobboval už i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Moskva - Zdravotní stav ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova, který si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus, je uspokojivý. Oznámila to v sobotu podle ruského tisku vězeňská správa (FSIN), která tak odmítla zprávy, podle kterých se jeho stav nebezpečně zhoršuje.

Sencov od poloviny května drží hladovku a obavy o něj vyjádřila řada mezinárodních institucí i jednotlivců, nejnověji francouzský prezident Emmanuel Macron.

Sencov se hladověním domáhá propuštění čtyřiašedesáti Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Režisér je podle svého obhájce po třech měsících hladovění čím dál slabší. V médiích se mimo jiné objevily informace, že už na váze ztratil třicet kilogramů. To ale vězeňská správa popřela.

Za Sencova se přimlouval u Putina i Macron

O zdravotním stavu Sencova v pátek telefonicky jednal francouzský prezident Emmanuel Macron se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron během telefonátu vyzval Kreml, aby z této situace nalezl co nejdříve humánní východisko.

Sencova, který je odpůrcem ruské anexe Krymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se dosud marně zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i polici.

Video: Sencov zazpíval po odsouzení hymnu

Ruský soud poslal ukrajinského režiséra Olega Sencova na dvacet let do vězení za údajný terorismus. Sencov a jeho kolega Andrej Kolčenko, který dostal 10 let, považují soud za politicky zmanipulovaný. | Video: Reuters |  01:07

autor: ČTK | 11. 8. 2018 15:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama