reklama
 
 

Zdravotní stav Sencova je uspokojivý, tvrdí Moskva. Ukrajinský režisér ale údajně ztratil už 30 kilo

11. 8. 2018
Moskevská vězeňská správa popřela, že by se zdravotní stav vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova prudce zhoršoval. Sencov odsouzený za terorismus již od půlky května drží hladovku. U ruského prezidenta Putina za něj lobboval už i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Moskva - Zdravotní stav ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova, který si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus, je uspokojivý. Oznámila to v sobotu podle ruského tisku vězeňská správa (FSIN), která tak odmítla zprávy, podle kterých se jeho stav nebezpečně zhoršuje.

Sencov od poloviny května drží hladovku a obavy o něj vyjádřila řada mezinárodních institucí i jednotlivců, nejnověji francouzský prezident Emmanuel Macron.

Sencov se hladověním domáhá propuštění čtyřiašedesáti Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Režisér je podle svého obhájce po třech měsících hladovění čím dál slabší. V médiích se mimo jiné objevily informace, že už na váze ztratil třicet kilogramů. To ale vězeňská správa popřela.

Za Sencova se přimlouval u Putina i Macron

O zdravotním stavu Sencova v pátek telefonicky jednal francouzský prezident Emmanuel Macron se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron během telefonátu vyzval Kreml, aby z této situace nalezl co nejdříve humánní východisko.

Sencova, který je odpůrcem ruské anexe Krymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se dosud marně zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i polici.

Video: Sencov zazpíval po odsouzení hymnu

Ruský soud poslal ukrajinského režiséra Olega Sencova na dvacet let do vězení za údajný terorismus. Sencov a jeho kolega Andrej Kolčenko, který dostal 10 let, považují soud za politicky zmanipulovaný. | Video: Reuters |  01:07

autor: ČTK | 11. 8. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama