Moskva se bojí druhé Libye, předložila rezoluci k Sýrii

Václav Viták
16. 12. 2011 13:05
Rusko Západ návrhem zaskočilo. Nechce sankce proti Damašku, kritizuje však Asada
Syřané se bouří proti režimu již devět měsíců (ilustrační foto)
Syřané se bouří proti režimu již devět měsíců (ilustrační foto) | Foto: Reuters

New York - Rusko předložilo Radě bezpečnosti OSN svůj návrh nové rezoluce o Sýrii. Západ tím značně zaskočilo, takový  krok nikdo nečekal.

Už od března blokují Rusové pokusy západních zemí schválit v Radě text, který by odsuzoval syrský režim za násilí páchané na demonstrantech, bouřících se proti prezidentu Bašáru Asadovi.

Moskva se teď ale začíná obávat, že by Sýrie mohla sklouznout do otevřené občanské války. Ve čtvrtek provedli armádní zběhové v syrském městě Dará zatím nejtvrdší útok na vládní síly, při němž padlo 27 příslušníků syrské armády.

Počet armádních zběhů neustále roste a jejich akce proti syrským bezpečnostním silám jsou stále koordinovanější. A tak se Rusko, pevný spojenec prezidenta Asada, obává, že by NATO mohlo nakonec přijmout v případě Sýrie "libyjský scénář".

Stále žádné sankce

Rusko již dvakrát předložilo v Radě bezpečnosti svůj návrh rezoluce, který ale západní země odmítly jako nepřijatelný, protože za násilí v Sýrii přikládal stejnou vinu Asadovu režimu i opozici.

Moskva spolu s Čínou naopak důsledně blokuje všechny pokusy Západu schválit rezoluci proti Sýrii, jejíž součástí by bylo i uvalení sankcí.

Text, předložený ve čtvrtek Radě bezpečnosti, stále vychází z původních dvou ruských návrhů, ale rozšiřuje je a zaujímá k Damašku tentokrát ostřejší stanovisko.

Poprvé explicitně kritizuje "syrské úřady za nepřiměřené používání síly" a také "vyzývá syrskou vládu, aby ukončila potlačování těch, kteří využívají svého práva na svobodné vyjadřování, pokojné shromažďování a sdružování".

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin prohlásil před novináři, že čtvrteční text "v řadě případů upozorňuje na chování syrských úřadů".

Současně však připustil, že v něm nejsou navrhovány žádné sankce proti Damašku, protože Moskva s takovým postupem stále nesouhlasí.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič pak v pátek zdůraznil, že jedním z nejdůležitějších bodů návrhu rezoluce předložené ve čtvrtek Moskvou a podporované Pekingem je "vyslání pozorovatelů Arabské ligy do Sýrie".

"Máme za to, že jakékoli zasahování do syrských záležitostí z vnějšku by mohlo destabilizovat situaci na Blízkém východě...," řekl Lukaševič agentuře Itar-Tass.

Pořád málo, říká Západ

Velvyslanci západních zemí u Rady bezpečnosti OSN přijali náhlý návrh ze strany Ruska s překvapením, ale v zásadě příznivě.

Demonstrace proti prezidentu Asadovi
Demonstrace proti prezidentu Asadovi | Foto: Reuters

Podle nich teď existuje určitá naděje, že by se Rada mohla poprvé za devět měsíců od začátku protestů v Sýrii dohodnout na textu společné rezoluce.

Současně však označili ruský návrh za příliš měkký, pokud jde o stanovisko k násilí v Sýrii. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová sdělila, že s některými jeho pasážemi nemůže souhlasit.

Pozitivem však podle ní je, že Rusové alespoň poprvé skutečně uznali, že Sýrie je záležitost, kterou se "Rada bezpečnosti potřebuje zabývat".

Britské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že Rusko stále drží klíč k tomu, zda budou zpřísněny sankce proti Sýrii, nebo ne.

Londýn však podle něj bude hledat i jiné cesty, jak uvalit na syrský režim další ekonomická a politická omezení, a to prostřednictvím Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy