Moskva kritizuje Samaru za neúctu k čs. legionářům

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2015 21:48
Ruské ministerstvo obrany pokáralo město Samara za liknavý přístup k vybudování pomníku československým legionářům. Má to podle něj nepříznivý dopad na česko-ruské vztahy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Charfreitag

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes pokáralo úřady povolžské Samary za jejich liknavý přístup k vybudování pomníku československým legionářům, kteří v létě roku 1918 padli v bojích s bolševiky o město. Moskva se obává, že Praha by na nedbalou péči o válečné hroby mohla odpovědět stejně.

Šéf ministerské správy pro uctění památky válečných obětí Vladimir Popov do Samary vzkázal, že postup tamních úřadů poškozuje vztahy mezi Ruskem a Českou republikou, zejména s ohledem na závazky vyplývající z mezivládní smlouvy z roku 2010.

"Dochází k případům, kdy závěry mezivládního protokolu Samara neplní. Veškeré výzvy z vládních úřadů a ministerstva obrany Ruské federace zůstávají bez odpovědi, případně se v reakci objevuje odkaz na negativní nálady veřejného mínění," uvedl Popov.

Pomník pro "běločechy" má odpůrce

Čeští legionáři, pro které se ještě v Rusku používá dobové označení "běločeši", porazili v červnu 1918 u Samary přesilu rudoarmějců a ovládli město. V bojích zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší.

Podél Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na níž budou vyryta jména padlých.

Projekt má ale nemálo odpůrců. Projekt za výsměch obětem občanské války považují zejména samarští komunisté, podle kterých legionáři v Rusku jen loupili a vraždili pokojné Rusy. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.

Rusko s Českem uzavřelo v roce 2010 dohodu o vzájemné péči o válečné hroby, která má zajistit dostatečnou péči o pietní místa.

Česká strana si stěžovala špatnou péči o válečné hroby legionářů, v roce 2010 si Česko stěžovalo právě na Samaru. Ani po bezmála šesti letech tam ale legionářský pomník nestojí.

Popov se obává negativní reakce českých úřadů. "Nynější situace má nepříznivý dopad na rusko-české vztahy v otázce vojenských hrobů a může vyvolat obdobný přístup našich zahraničních partnerů k ruským památníkům, které se nacházejí na jejich území," citovala ruská agentura představitele ministerstva obrany.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy