Ruští Noční vlci navštívili bývalý koncentrační tábor Dachau

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 15:21
Motorkáři, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer.
Noční vlci při průjezdu Krymem k ročnímu výročí odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku.
Noční vlci při průjezdu Krymem k ročnímu výročí odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Berlín - Motorkáři z ruského klubu Noční vlci, kteří se v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války vydali na kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, v pondělí přijeli do Mnichova.

Poté podle serveru německého listu Bild navštívili někdejší nacistický koncentrační tábor v Dachau nedaleko bavorské metropole. 

Jezdci, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer. Po zotavení se z cesty odjeli do Dachau, kam podle Bildu přijeli v poledne. Již od rána před památníkem někdejšího koncentračního tábora hlídkovali policisté. Podle neoficiálního cestovního plánu mají nyní motorkáři na programu návštěvu mnichovského muzea automobilky BMW.

Na dálnici 50 kilometrů od Mnichova noční vlky zastavila policie, která jim zkontrolovala doklady. Podle Šapovalova asi dvouhodinovou kontrolu provedlo na 30 policistů se psy.

"Nechali je jít, ale sledovali je. Nyní policie dohlíží na hotel, kde se Noční vlci ubytovali," uvedli nad ránem ruští motorkáři na blogu, který citovala agentura TASS.

Chtějí oslavit porážku nacistického Německa

Předpokládá se, že vedle Dachau chtějí Noční vlci navštívit mimo jiné i Norimberk, který je úzce spjat se vzestupem nacistického hnutí. Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) pod vedením Adolfa Hitlera tu od roku 1927 pořádala říšské stranické sněmy.

Podle původních plánů by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by měla skončit 9. května v Berlíně. Motorkáři tu chtějí údajně oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa.

V sobotu motorkáři projeli přes Česko a Slovensko, kde položili věnce v areálu památníku Slavín v Bratislavě. Do Vídně podle rakouské policie doprovodilo ruské bikery několik jejich kolegů ze Slovenska, Maďarska i Rakouska.

Dva členové Nočních vlků zde položili věnec u pomníku padlým sovětským vojákům na Schwarzenberském náměstí, kde na ně čekalo asi 500 lidí včetně místního ruského velvyslance.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy