Moskva hrozí Evropě. Postaví radar, který nepotřebuje

Jiří Just Jiří Just
8. 5. 2012 20:45
Moskva hrozí, že na evropský protiraketový deštník zaútočí. Z Moldavska
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: EWI

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Před blížícím se summitem Severoatlantické aliance v Chicagu, na kterém by se mělo rozhodovat o novém rozšíření protiraketové obrany v Evropě, vyslalo Rusko Spojeným státům jasný signál.

Jak prohlásil náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov, ruská armáda je připravena "v případě nevyhnutelného rizika" preventivně zlikvidovat prostředky protiraketového deštníku v Evropě.

"Vzhledem k destabilizačnímu charakteru protiraketové obrany - zejména vytváření iluze, že je možný beztrestný odzbrojující úder - se v době vyostření situace bude rozhodovat o použití stávajících úderných prostředků v předstihu," varoval generál Makarov na mezinárodní konferenci o protiraketové obraně, organizované ruským ministerstvem obrany v Moskvě.

Přeloženo do češtiny: Rusko může zaútočit jako první.

Podle Makarova Rusové mohou použít jak prostředky radioelektronického boje, tak i rakety Iskander.

"Rozmístění nových útočných zbraní na jihu a severozápadě Ruska k likvidaci komponentů protiraketové obrany, včetně raketových kompletů Iskander v Kaliningradské oblasti, je jednou z možných variant ke zničení infrastruktury evropské protiraketové obrany," nechal se slyšet generál Makarov.

Ve slepé uličce

Jak konstatoval ruský ministr obrany Anatolij Serdjukov, jednání mezi Moskvou a Washingtonem se fakticky dostala do slepé uličky. Podle tvrzení ruské strany především kvůli americkým partnerům.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Rusko trvá na tom, aby Spojené státy poskytly právní záruky, že protiraketová obrana není namířena proti ruským jaderným silám. Američané to však odmítají.

Zástupci Severoatlantické aliance zároveň jednoznačně odmítají, že by Rusové měli mít z budovaného protiraketového deštníku obavy.

Argumenty a počítačový model, názorně ukazující, jak ke konci desetiletí budou americké protiraketové střely schopny sestřelovat i ruské mezikontinentální rakety, náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow označil za "nepřesvědčivé".

Kreml vrací úder?

Podle informací ruských médií už Kreml může chystat první odvetné opatření proti americkému štítu. Ruská armáda prý zvažuje umístit radiolokační stanici systému včasného varování před raketovým napadením v neuznané Podněsterské moldavské republice.

Spekulace o umístění ruského radaru v separatistické republice vyvolalo znepokojení v Moldavsku, které Podněstří považuje za součást svého území. A proto se proti plánům rezolutně ohradilo.

"Rusko nemůže bez souhlasu Kišiněva vybudovat na podněsterském území ani radiolokační stanici včasného varování, ani tam dislokovat operativně taktické raketové komplety Iskander," řekl Rádiu Svoboda moldavský ministr obrany Vitalij Marinuca.

Udeří jako první?
Udeří jako první? | Foto: Reuters

Rusko radar nepotřebuje

Rusko podle Marinucy nemůže učinit rozhodnutí, které by negativně ovlivnilo pozici Moldavska v mezinárodních vztazích a poškodilo jeho image ve světě.

Takovým argumentem se ale Moskva bude jen stěží řídit. Jak řekl Aktuálně.cz ruský expert na protiraketovou obranu, ředitel Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev, hlavním problémem je, že ruská armáda radar v Podněstří vůbec nepotřebuje.

"To je vyloučeno. Zónu, do které spadá také Rumunsko, dokonce pokrývá hned několik radarů. Ten na jihu Ruska, v Kaliningradské oblasti a také radar v Bělorusku. Proto tam nemá smysl budovat novou radiolokační stanici," vysvětluje ruský expert.

Zpráva o možném umístění radaru v Podněstří je, podle Jevsejeva, spíš snaha o informační tlak na Spojené státy než skutečné plány.

 

Právě se děje

Další zprávy