Mormoni posmrtně pokřtili Annu Frankovou, oběť šoa

Martin Novák Martin Novák
23. 2. 2012 11:01
Tvrdí to jejich bývalá členka s odvoláním na počítačovou databázi církve
Anna Franková.
Anna Franková. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Mormoni jsou obviněni z toho, že mezi oběťmi holocaustu, které posmrtně křtí, je také Anna Franková.

Dívka, která se schovávala za války v Amsterodamu a v patnácti letech zahynula v táboře Bergen-Belsen. Po válce pak vyšly knižně její deníkové zápisky.

Informaci o křtu zveřejnila bývalá členka mormonské církve Helen Radkeyová. Odvolává se na databázi, která je přístupná jen mormonům a kde jsou záznamy o navržených nebo vykonaných křtech.

Rituál se provádí takzvaně v zastoupení, kdy zemřelou osobu zastupuje někdo jiný a křtí příslušník Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů, jak se mormonská církev oficiálně nazývá.

Podle Radkeyové se křest Anny Frankové odehrál v Dominikánské republice, napsal izraelský deník Haarec.

Mormoni posmrtně křtí lidi v přesvědčení, že se k pokřtěným touto cestou dostane evangelium v jejich posmrtném životě.

Tato praxe naráží na odpor židovské komunity v USA i Izraeli. Židé to považují za porušení dohody z roku 1995, v níž se mormoni zavázali, že zemřelé Židy posmrtně křtít nebudou.

Ostře proti je i římskokatolická církev.

Huffington Post také zveřejnil zprávu o tom, že nedávno církev pokřtila i rodiče bývalého "lovce nacistů" Simona Wiesenthala.

Na mormony je nyní ve Spojených státech zaměřena větší pozornost kvůli tomu, že jeden z republikánských kandidátů na prezidenta - Mitt Romney - k této církvi patří. V šedesátých letech působil v jejích řadách jako dobrovolný misionář ve Francii.

Počet mormonů ve světě je odhadován na téměř čtrnáct milionů. Většina jich žije v USA, větší komunity jsou také v Mexiku a Brazílii.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy