Mormoni posmrtně pokřtili Annu Frankovou, oběť šoa

Martin Novák Martin Novák
23. 2. 2012 11:01
Tvrdí to jejich bývalá členka s odvoláním na počítačovou databázi církve
Anna Franková.
Anna Franková. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Mormoni jsou obviněni z toho, že mezi oběťmi holocaustu, které posmrtně křtí, je také Anna Franková.

Dívka, která se schovávala za války v Amsterodamu a v patnácti letech zahynula v táboře Bergen-Belsen. Po válce pak vyšly knižně její deníkové zápisky.

Informaci o křtu zveřejnila bývalá členka mormonské církve Helen Radkeyová. Odvolává se na databázi, která je přístupná jen mormonům a kde jsou záznamy o navržených nebo vykonaných křtech.

Rituál se provádí takzvaně v zastoupení, kdy zemřelou osobu zastupuje někdo jiný a křtí příslušník Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů, jak se mormonská církev oficiálně nazývá.

Podle Radkeyové se křest Anny Frankové odehrál v Dominikánské republice, napsal izraelský deník Haarec.

Mormoni posmrtně křtí lidi v přesvědčení, že se k pokřtěným touto cestou dostane evangelium v jejich posmrtném životě.

Tato praxe naráží na odpor židovské komunity v USA i Izraeli. Židé to považují za porušení dohody z roku 1995, v níž se mormoni zavázali, že zemřelé Židy posmrtně křtít nebudou.

Ostře proti je i římskokatolická církev.

Huffington Post také zveřejnil zprávu o tom, že nedávno církev pokřtila i rodiče bývalého "lovce nacistů" Simona Wiesenthala.

Na mormony je nyní ve Spojených státech zaměřena větší pozornost kvůli tomu, že jeden z republikánských kandidátů na prezidenta - Mitt Romney - k této církvi patří. V šedesátých letech působil v jejích řadách jako dobrovolný misionář ve Francii.

Počet mormonů ve světě je odhadován na téměř čtrnáct milionů. Většina jich žije v USA, větší komunity jsou také v Mexiku a Brazílii.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy