Už nikdy neurážejte Poláky, vzkázal Zelenskému polský premiér Morawiecki

ČTK ČTK
23. 9. 2023 16:01
Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému vzkázal polský premiér Mateusz Morawiecki, aby "už nikdy více neurážel Poláky". Během předvolebního mítinku ve městě Świdnik na východě země tak podle polských médií reagoval na Zelenského slova v OSN. 
Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki. | Foto: Profimedia.cz

Na půdě OSN ukrajinský prezident před několika dny vyčetl v souvislosti s dovozem obilí některým evropským zemím předstírání solidarity a nepřímé napomáhání Moskvě. Sice žádnou zemi nejmenoval, ale politici z polského vládnoucího tábora i opozice vyhodnotili, že má na mysli Polsko, poznamenal deník Rzeczpospolita.

"Chci prezidentu Zelenskému vzkázat, aby už nikdy neurážel Poláky, jako to udělal nedávno během svého projevu v OSN. Poláci to nikdy nedovolí a obrana dobrého jména Polska není jen mou povinností a ctí, ale je nejdůležitějším úkolem polské vlády," prohlásil v pátek Morawiecki. Zároveň zmínil, že Ukrajina se brání ruské vojenské agresi, což označil za válku o bezpečnost Evropy.

"Víme to a proto pomáháme tím, že organizujeme zásilky zbraní, jelikož nyní se vyzbrojujeme především sami, ale centrum v Rzeszówě pracuje a bude pracovat společně s našimi spojenci," uvedl s odkazem na polské město, které je klíčovým tranzitním uzlem pro mezinárodní vojenskou pomoc Ukrajině.

Thriller z obilí

Morawiecki reagoval na prohlášení Zelenského, který na Valném shromáždění OSN v New Yorku řekl, že Kyjev usilovně pracuje na zachování pozemních cest pro vývoz obilí. Export přes Černé moře totiž narušila ruská invaze. "Je znepokojivé vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, předvádějí solidaritu v politickém divadle a dělají thriller z obilí. Může se zdát, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravovat scénu pro moskevského herce," řekl.

Polsko, Slovensko a Maďarsko se minulý týden rozhodly pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí, přestože Evropská komise v pátek ukončila časově omezený zákaz dovozu ukrajinských plodin do pětice zemí EU. Varšava zákaz odůvodňuje snahou ochránit vlastní zemědělce, kteří by jinak museli čelit levnější produkci z Ukrajiny. Kyjev na trojici unijních zemí podal stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Obchodní spor následně přerostl v diplomatickou roztržku mezi Ukrajinou a Polskem, které je jinak blízkým spojencem Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi. Polské ministerstvo zahraničí si po slovech Zelenského předvolalo ukrajinského velvyslance. Morawiecki později řekl, jeho země už nedodává Ukrajině výzbroj, protože vybavuje svoji armádu. Polský prezident Andrzej Duda jeho slova následně vysvětloval tak, že premiér chtěl podle něj dát najevo, že Polsko nebude Ukrajině dodávat nové zbraně, které kupuje v rámci modernizace své armády.

Polsko v polovině října čekají klíčové parlamentní volby a národně-konzervativní vláda se snaží udržet si hlasy venkova, jehož obyvatelé v minulosti volili právě převážně vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). Podle analytiků je tvrdší rétorika PiS vůči Ukrajině reakcí na rostoucí popularitu krajně pravicové strany Konfederace.

Video:  Americký generál řekl, kde Rusko bere vojáky. Jsou potrava pro děla, nemají jich dost (20.9.2023)

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges v pořadu Spotlight. | Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy