Londýn - Černá smrt, která děsila naše předky a nemilosrdně pustošila středověkou Evropu, nemusí zůstat jen temnou vzpomínkou na dávno minulé časy.
Skupina lékařů a vědců, která se morem zabývá, varuje: nemoc nejenže zcela nezmizela, ale naopak je třeba počítat s tím, že epidemií v příštích letech přibude.
Pesimistická studie byla zveřejněna v novém čísle odborného časopisu Public Library of Science Medicine.
V posledních dvaceti letech moru podlehly po celém světě ročně stovky lidí. Podle lékařů se ale nemoc v uplynulých letech nekontrolovaně rozšířila do více zemí.
- Přečtěte si: Sever Iráku ohrožuje cholera
Potíže s ní mají hlavně v Africe. Za problémový stát je považována zejména Demokratická republika Kongo (bývalý Zair), kde v některých regionech dlouholetá občanská válka zničila i tu nejzákladnější lékařskou péči.
Kritická je například i situace na Madagaskaru, v Tanzanii, Ugandě nebo Mosambiku. Výjimečně zaznamenají nakažení morem také Spojené státy, ročně jde o desítky případů.
"Mor je na postupu, v Africe zjevně propuká epidemie z několika ohnisek," uvádí britský specialista Michael Begon. Vyslovil také obavy, že šíření moru se může v budoucnosti stát biologickou zbraní.
Původcem nemoci je bakterie Yersinia pestis, kterou přenášejí blechy hlodavců. Rozlišuje se podle typu onemocnění a způsobu nákazy mor dýmějový a mor plicní.
Už dříve odborníci varovali, že morové epidemie se mohou vrátit kvůli teplejšímu a vlhčímu počasí, způsobenému globálním oteplováním.
"Vlhčí a teplejší počasí znamená, že bakterie se budou vyskytovat častěji, než je běžné, a že šance jejich rozšíření na člověka je vyšší. Tato spojitost je velmi významná a stejně důležité je i pohlédnout zpět na černou smrt ve třináctém století, protože v té době mělo počasí stejný charakter - teplejší a vlhčí - jaký předpovídáme pro budoucnost," řekl agentuře Reuters norský epidemiolog Nils Stenseth, který se podílel na nové studii.
Morové epidemie vyhubily v Evropě miliony lidí, poslední velká nákaza se kontinentem přehnala ve dvacátých letech osmnáctého století.
Čtěte také: Infekce v Česku: Přemíra antibiotik je horší než bioteror |