Česko má nové velvyslanectví v Moldavsku

rst, ČTK
19. 12. 2005 17:26
Kišiněv - V historii první české velvyslanectví otevřel v moldavském hlavním městě Kišiněvě ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Česká vláda má zájem na posílení ekonomických a politických vztahů s touto zemí a na jejím proevropském směřování. V této souvislosti Moldavsko také otevře v Praze své velvyslanectví, a to v prvním čtvrtletí nového roku.

Svoboda zprovoznění českého zastupitelského úřadu označil za strategické rozhodnutí, protože Česká republika plánuje zmenšení sítě zastupitelských úřadů po světě. Momentálně jich má 91 - více se dočtete ZDE.

Teprve šestnáctá země světa

Zatím tvoří velvyslanectví pronajatá kancelář v domě v centru Kišiněva nedaleko prezidentského paláce. Český stát ale plánuje nákup domu s pozemkem. "Z naší strany je všechno připraveno. Máme prostředky, jsme připraveni vše zakoupit a okamžitě vybudovat," uvedl ministr Svoboda.

Dosud v Moldavsku hájilo české zájmy velvyslanectví v sousedním Rumunsku. Po nějakou dobu ještě bude vydávat víza. Podle dostupných informací vydá Česko ročně kolem Moldavanům tři tisíce víz.

Poté, až bude víza zpracovávat konzulární úřad v Kišiněvě, se očekává, že bude vyřizovat asi 10 000 víz pro občany Moldavska a také Ukrajiny.

Podle informací moldavského ministerstva zahraničí zde má velvyslanectví teprve patnáct zemí světa, Česko se stalo šestnáctou. Ze států EU má v Moldavsku zastoupení Velká Británie, Polsko, Maďarsko, Německo a Francie, plánuje to Švédsko.

Problematické Podněstří

Moldavsko se v roce 2007, kdy do EU vstoupí Rumunsko s Bulharskem, stane sousedem unie. EU má proto zájem na vyřešení problému Podněstří, nikým neuznané oblasti, která se v roce 1990 od Moldavska odtrhla, je pod ochranou Ruska a je živnou půdou pro organizovaný zločin.

Foto: Aktuálně.cz

V Podněsterské moldavské republice je většina průmyslových podniků jinak zemědělského Moldavska. Ministr Svoboda zdůraznil, že zachování územní celistvosti je nezbytné. Česko je zapojeno do monitorovací mise EU. "Silná přítomnost unie pro vyřešení této věci je nezbytná," doplnil.

Moldavsko patří mezi osm prioritních zemí, do nichž hlavně směřuje česká zahraniční rozvojová pomoc. Na nejrůznější projekty mezi roky 1997 až 2005 poskytl český stát 37,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy