Česko má nové velvyslanectví v Moldavsku

rst, ČTK
19. 12. 2005 17:26
Kišiněv - V historii první české velvyslanectví otevřel v moldavském hlavním městě Kišiněvě ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Česká vláda má zájem na posílení ekonomických a politických vztahů s touto zemí a na jejím proevropském směřování. V této souvislosti Moldavsko také otevře v Praze své velvyslanectví, a to v prvním čtvrtletí nového roku.

Svoboda zprovoznění českého zastupitelského úřadu označil za strategické rozhodnutí, protože Česká republika plánuje zmenšení sítě zastupitelských úřadů po světě. Momentálně jich má 91 - více se dočtete ZDE.

Teprve šestnáctá země světa

Zatím tvoří velvyslanectví pronajatá kancelář v domě v centru Kišiněva nedaleko prezidentského paláce. Český stát ale plánuje nákup domu s pozemkem. "Z naší strany je všechno připraveno. Máme prostředky, jsme připraveni vše zakoupit a okamžitě vybudovat," uvedl ministr Svoboda.

Dosud v Moldavsku hájilo české zájmy velvyslanectví v sousedním Rumunsku. Po nějakou dobu ještě bude vydávat víza. Podle dostupných informací vydá Česko ročně kolem Moldavanům tři tisíce víz.

Poté, až bude víza zpracovávat konzulární úřad v Kišiněvě, se očekává, že bude vyřizovat asi 10 000 víz pro občany Moldavska a také Ukrajiny.

Podle informací moldavského ministerstva zahraničí zde má velvyslanectví teprve patnáct zemí světa, Česko se stalo šestnáctou. Ze států EU má v Moldavsku zastoupení Velká Británie, Polsko, Maďarsko, Německo a Francie, plánuje to Švédsko.

Problematické Podněstří

Moldavsko se v roce 2007, kdy do EU vstoupí Rumunsko s Bulharskem, stane sousedem unie. EU má proto zájem na vyřešení problému Podněstří, nikým neuznané oblasti, která se v roce 1990 od Moldavska odtrhla, je pod ochranou Ruska a je živnou půdou pro organizovaný zločin.

Foto: Aktuálně.cz

V Podněsterské moldavské republice je většina průmyslových podniků jinak zemědělského Moldavska. Ministr Svoboda zdůraznil, že zachování územní celistvosti je nezbytné. Česko je zapojeno do monitorovací mise EU. "Silná přítomnost unie pro vyřešení této věci je nezbytná," doplnil.

Moldavsko patří mezi osm prioritních zemí, do nichž hlavně směřuje česká zahraniční rozvojová pomoc. Na nejrůznější projekty mezi roky 1997 až 2005 poskytl český stát 37,5 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy