"S americkým dronem v regionu byl také americký letoun P-8 s 35 lidmi na palubě. Tento letoun také pronikl do našeho vzdušného prostoru a mohli jsme ho sestřelit, ale neudělali jsme to," uvedl podle Tasním Hadžízádeh. Podle agentury AP Hadžízádeh dodal, že Írán měl na sestřelení letounu plné právo, ale rozhodl se zasáhnout dron, který neměl nikoho živého na palubě. Boeing P-8 Poseidon je námořní hlídkový letoun, který využívá námořnictvo Spojených států.
Později velitel vzdušných sil revolučních gard v íránské státní televizi řekl, že americké základy v regionu a letadlová loď jsou v dosahu íránských řízených střel. "Americké síly v regiony byly hrozbou, nyní jsou však příležitostí (pro Írán)… Nehovoří o válce s Íránem, protože vědí, jak jsou zranitelní," řekl.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví v pátek na Twitteru napsal, že Írán reaguje na diplomacii diplomacií a na válku obranou, uvedla agentura Reuters s tím, že výrok byl patrně reakcí na páteční vyjádření amerického zmocněnce pro Írán Briana Hooka, který v Rijádu prohlásil: "Naše diplomacie Íránu nezavdává právo na to, aby reagoval vojenskou silou. Írán se musí střetnout s naší diplomacií, ne s armádou."
Poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního mezitím prohlásil, že pokud prezident Trump nechce válčit s Íránem, měl by zrušit sankce. "Válka a sankce jsou dvě strany téže mince… Pokud nechcete válku, měli byste něco dělat s těmi sankcemi," uvedl na Twitteru Hesámeddín Ašena.
"Útok by byl neúměrná reakce"
Napětí mezi USA a Íránem se ve čtvrtek vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Teherán tvrdí, že stroj byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. V pátek americký tisk přišel s informací, že americký prezident Donald Trump schválil úder na íránské cíle, ale později jej odvolal.
Šéf Bílého domu to později potvrdil na Twitteru, když napsal, že v noci na pátek zastavil útok proti Íránu, protože by šlo o reakci neúměrnou závažnosti sestřelení dronu. "Byli jsme připraveni k odvetě ve třech různých směrech, když jsem se dotázal, kolik lidí zemře," napsal Trump. "Bude to 150 lidí, zněla odpověď generála. Deset minut před úderem jsem to zastavil, protože by to bylo neúměrné oproti sestřelení nepilotovaného dronu," doplnil prezident.
Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu již od minulého roku, kdy Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.
....On Monday they shot down an unmanned drone flying in International Waters. We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die. 150 people, sir, was the answer from a General. 10 minutes before the strike I stopped it, not....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 21, 2019