Modleme se za mír v Libyi i na Ukrajině, vzkázal světu papež

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
5. 4. 2015 12:30
Svatý otec se v tradičním požehnání Městu a světu vyslovil proti násilí a válkám. Mezinárodní společenství podle něj nesmí ignorovat humanitární krizi ani situaci běženců.
Papež František - Vatikán - Velikonoční Urbi et Orbi, 5. dubna 2015
Papež František - Vatikán - Velikonoční Urbi et Orbi, 5. dubna 2015 | Foto: Reuters

Praha – "Mír vyprošujeme především milované Sýrii a Iráku, aby ustal lomoz zbraní a bylo obnoveno dobré soužití různých skupin, z nichž se tyto milované národy skládají,“ prohlásil papež František při dnešním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) ve Vatikánu.

Tradiční poselství na Svatopetrské náměstí si i přes deštivé počasí přišly poslechnout desítky tisíc lidí. Podle nejvyššího představitele katolické církveby mezinárodní společenství nemělo zůstat netečné k humanitární situaci ve válkou stižených zemích ani k utrpení uprchlíků.

Papež František ve Vatikánu, 5. duben 2015
Papež František ve Vatikánu, 5. duben 2015 | Foto: Reuters

Svatý otec krátce po poledni prosil také za konec násilí v Libyi, Jemenu nebo Nigérii. "Mír vyprošujeme také všem obyvatelům Svaté země. Ať mezi Izraelci a Palestinci roste kultura setkávání a znovu je zahájen mírový proces, který ukončí léta utrpení,“ řekl papež zaplněnému náměstí.

Vzpomněl také nedávný útok islamistů na univerzitu v Keni a ukrajinskou krizi. "Kéž tato země díky nasazení všech zainteresovaných stran dosáhne míru i naděje,“ dodal papež. Požehnání zakončil tím, že tisícům účastníků popřál dobrou chuť k obědu.

Papež František - Urbi et orbi, 5. dubna 2015
Papež František - Urbi et orbi, 5. dubna 2015 | Foto: Reuters

Dopoledne papež sloužil na náměstí velikonoční mši, kterou vrcholí velikonoční svatý týden. Svatý otec předstoupil před davy lidí choulících se pod deštníky a zahájil mši tradičními slovy: "Ve jménu otce, syna a ducha svatého."

Během této liturgie papež zpravidla nepronáší žádné kázání, na věřící se obrátí právě až po poledni ve svém poselství.

Začátek Velikonoc

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vrchol Velikonoc následuje po Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy se papež rovněž zúčastnil liturgií a pobožností spojených s připomínkou Kristova utrpení a ukřižování.

Velikonoční svatý týden začal Květnovou nedělí. Hod boží velikonoční je svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Ježíše.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy