reklama
 
 

Modleme se za mír v Libyi i na Ukrajině, vzkázal světu papež

5. 4. 2015 12:30
Svatý otec se v tradičním požehnání Městu a světu vyslovil proti násilí a válkám. Mezinárodní společenství podle něj nesmí ignorovat humanitární krizi ani situaci běženců.

Praha – "Mír vyprošujeme především milované Sýrii a Iráku, aby ustal lomoz zbraní a bylo obnoveno dobré soužití různých skupin, z nichž se tyto milované národy skládají,“ prohlásil papež František při dnešním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) ve Vatikánu.

Tradiční poselství na Svatopetrské náměstí si i přes deštivé počasí přišly poslechnout desítky tisíc lidí. Podle nejvyššího představitele katolické církveby mezinárodní společenství nemělo zůstat netečné k humanitární situaci ve válkou stižených zemích ani k utrpení uprchlíků.

Svatý otec krátce po poledni prosil také za konec násilí v Libyi, Jemenu nebo Nigérii. "Mír vyprošujeme také všem obyvatelům Svaté země. Ať mezi Izraelci a Palestinci roste kultura setkávání a znovu je zahájen mírový proces, který ukončí léta utrpení,“ řekl papež zaplněnému náměstí.

Vzpomněl také nedávný útok islamistů na univerzitu v Keni a ukrajinskou krizi. "Kéž tato země díky nasazení všech zainteresovaných stran dosáhne míru i naděje,“ dodal papež. Požehnání zakončil tím, že tisícům účastníků popřál dobrou chuť k obědu.

Dopoledne papež sloužil na náměstí velikonoční mši, kterou vrcholí velikonoční svatý týden. Svatý otec předstoupil před davy lidí choulících se pod deštníky a zahájil mši tradičními slovy: "Ve jménu otce, syna a ducha svatého."

Během této liturgie papež zpravidla nepronáší žádné kázání, na věřící se obrátí právě až po poledni ve svém poselství.

Začátek Velikonoc

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vrchol Velikonoc následuje po Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy se papež rovněž zúčastnil liturgií a pobožností spojených s připomínkou Kristova utrpení a ukřižování.

Velikonoční svatý týden začal Květnovou nedělí. Hod boží velikonoční je svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Ježíše.

autoři: Lucie Stuchlíková, ČTK | 5. 4. 2015 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama