Mimořádná zpráva

Modleme se za mír v Libyi i na Ukrajině, vzkázal světu papež

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
5. 4. 2015 12:30
Svatý otec se v tradičním požehnání Městu a světu vyslovil proti násilí a válkám. Mezinárodní společenství podle něj nesmí ignorovat humanitární krizi ani situaci běženců.
Papež František - Vatikán - Velikonoční Urbi et Orbi, 5. dubna 2015
Papež František - Vatikán - Velikonoční Urbi et Orbi, 5. dubna 2015 | Foto: Reuters

Praha – "Mír vyprošujeme především milované Sýrii a Iráku, aby ustal lomoz zbraní a bylo obnoveno dobré soužití různých skupin, z nichž se tyto milované národy skládají,“ prohlásil papež František při dnešním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) ve Vatikánu.

Tradiční poselství na Svatopetrské náměstí si i přes deštivé počasí přišly poslechnout desítky tisíc lidí. Podle nejvyššího představitele katolické církveby mezinárodní společenství nemělo zůstat netečné k humanitární situaci ve válkou stižených zemích ani k utrpení uprchlíků.

Papež František ve Vatikánu, 5. duben 2015
Papež František ve Vatikánu, 5. duben 2015 | Foto: Reuters

Svatý otec krátce po poledni prosil také za konec násilí v Libyi, Jemenu nebo Nigérii. "Mír vyprošujeme také všem obyvatelům Svaté země. Ať mezi Izraelci a Palestinci roste kultura setkávání a znovu je zahájen mírový proces, který ukončí léta utrpení,“ řekl papež zaplněnému náměstí.

Vzpomněl také nedávný útok islamistů na univerzitu v Keni a ukrajinskou krizi. "Kéž tato země díky nasazení všech zainteresovaných stran dosáhne míru i naděje,“ dodal papež. Požehnání zakončil tím, že tisícům účastníků popřál dobrou chuť k obědu.

Papež František - Urbi et orbi, 5. dubna 2015
Papež František - Urbi et orbi, 5. dubna 2015 | Foto: Reuters

Dopoledne papež sloužil na náměstí velikonoční mši, kterou vrcholí velikonoční svatý týden. Svatý otec předstoupil před davy lidí choulících se pod deštníky a zahájil mši tradičními slovy: "Ve jménu otce, syna a ducha svatého."

Během této liturgie papež zpravidla nepronáší žádné kázání, na věřící se obrátí právě až po poledni ve svém poselství.

Začátek Velikonoc

Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vrchol Velikonoc následuje po Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy se papež rovněž zúčastnil liturgií a pobožností spojených s připomínkou Kristova utrpení a ukřižování.

Velikonoční svatý týden začal Květnovou nedělí. Hod boží velikonoční je svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Ježíše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy