Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová připustila, že Německo a další země Evropské unie udělaly jisté chyby při řešení uprchlické krize. Mimo jiné příliš dlouho zavíraly oči před vznikající krizí u vnějších hranic Unie, uvedla Merkelová v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung.
Kancléřka se v Německu i jinde stala terčem ostré kritiky kvůli tomu, že otevřela hranice tisícům uprchlíků. Německo přijalo většinu z více než milionu migrantů, kteří za poslední rok do EU z Blízkého východu a dalších asijských a afrických zemí přišli.
V interview Merkelová prohlásila, že Německo v minulosti nechalo Španělsko a jiné hraniční státy Evropské unie, aby si s přicházejícími uprchlíky poradily samy.
"V Německu jsme tento problém příliš dlouho ignorovali a potlačovali jsme nutnost najít panevropské řešení," konstatovala. "Tehdy jsme rovněž odmítali proporční rozdělení migrantů."
Mezi běženci jsou i tací, kteří nemají čisté úmysly
Merkelová připomněla, že Německo nepodporovalo iniciativy, jako je evropská pohraniční agentura Frontex, které by zasahovaly do suverenity členských států EU. "Tvrdili jsme, že si s problémem poradíme na našich letištích. To ale nefunguje."
Rozhovor s nezvykle sebekritickou analýzou vychází přesně po roce od chvíle, kdy Merkelová na otázku kolem rostoucího přílivu běženců do Evropy odpověděla nyní již pověstným sloganem "Wir schaffen das" (to zvládneme).
Podle Merkelové budou Německo a celá Evropská unie potřebovat při řešení uprchlické krize trpělivost a odolnost. EU bude muset zlepšit spolupráci s africkými zeměmi, Tureckem a dalšími problematickými regiony a bude muset zásadně zvýšit rozvojovou pomoc pro tyto státy, uvedla Merkelová.
Kancléřka rovněž vyzvala německé politiky, aby se vyjadřovali k uprchlické krizi s umírněností, a varovala před označováním všech migrantů za teroristy. Vzhledem k teroristickým útokům z poslední doby je podle Merkelové "zcela pochopitelné, že vznikají obavy".
"Ukazuje se, že mezi běženci jsou rovněž tací, kteří nepřicházejí s čistými úmysly. Z tohoto důvodu je migrace ještě větší výzva. Je ale nesprávné tvrdit, že terorismus se objevil až s uprchlíky. Byl tady v různých formách s různými potenciálními útočníky již dřív," zdůraznila.
Voliči dávají od Merkelové ruce pryč
Kvůli německé politice "otevřených dveří" nicméně ztrácí podporu vládní Křesťansko-demokratická unie (CDU). Její preference klesly podle nejnovějšího průzkumu agentury Forsa na 33 procent. Jde o celkem osmiprocentní ztrátu oproti minulému roku.
Stále více Němců se naopak obrací k antiimigrantské straně Alternativa pro Německo (AfD). Pro tu by v současnosti hlasovalo 12 procent voličů, šlo by tak o druhý nejvyšší zisk strany za tento rok.