Muž, který vymyslel 11.září: Lituji smrti dětí

man, AP
14. 9. 2007 11:14
USA zveřejnily část výpovědi Chálida Šajcha Muhammada
Chálid Śajch Muhammad
Chálid Śajch Muhammad | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany se rozhodlo zveřejnit zvukový záznam části výslechu, kterému byl podroben na základně v Guantánamu Chálid Šajch Muhammad.

Vysoce postavený člen Al-Káidy, který je považován za hlavního organizátora a za jakýsi "mozek" útoků 11. září.

On sám prohlašuje, že zaútočit unesenými letouny na budovy byl jeho nápad.

Muhammad byl zadržen v březnu 2002 pákistánským zásahovým oddílem v Rávalpindí na severu Pákistánu, kde se skrýval v bytě. Pákistánci ho předali Američanům, kteří ho letecky dopravili na Guantánamo.

Vražda reportéra

Tam je vězněn spolu s dalšími čtyřmi stovkami členů Al-Káidy a Talibanu, zadržených většinou v Pákistánu nebo Afghánistánu.

Zveřejněný záznam trvá asi půl hodiny. Pákistánec na něm hovoří o 11. září i o dalších útocích. Tvrdí, že měl podíl zhruba na třiceti akcích proti amerických cílům a přiznává se i k vraždě Daniela Pearla, uneseného reportéra deníku Wall Street Journal.

Chálid Šajch Muhammad pří výslechu řekl, že podle jeho informací Pearl pracoval pro izraelskou zpravodajskou službu.

Jazyk války

Kromě toho vypovídá, že 11. září 2001 ho mrzela smrt dětí.

"Nebyl jsem šťastný, že v Americe zemřely tři tisíce lidí. Nemám rád, když umírají děti," říká na nahrávce špatnou angličtinou.

Zárověň ale uvádí, že válka je výjimečnou situací. "Jazykem války jsou oběti," říká terorista. Tvrdí také, že Amerika utiskuje muslimy a že válku proti ní vede z náboženského přesvědčení.

Některé části výslechu Američané nezveřejnili. Kvůli tomu, že by mohly zkomplikovat další vyšetřování nebo ohrozit něčí život.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy