Muž, který vymyslel 11.září: Lituji smrti dětí

man, AP
14. 9. 2007 11:14
USA zveřejnily část výpovědi Chálida Šajcha Muhammada
Chálid Śajch Muhammad
Chálid Śajch Muhammad | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany se rozhodlo zveřejnit zvukový záznam části výslechu, kterému byl podroben na základně v Guantánamu Chálid Šajch Muhammad.

Vysoce postavený člen Al-Káidy, který je považován za hlavního organizátora a za jakýsi "mozek" útoků 11. září.

On sám prohlašuje, že zaútočit unesenými letouny na budovy byl jeho nápad.

Muhammad byl zadržen v březnu 2002 pákistánským zásahovým oddílem v Rávalpindí na severu Pákistánu, kde se skrýval v bytě. Pákistánci ho předali Američanům, kteří ho letecky dopravili na Guantánamo.

Vražda reportéra

Tam je vězněn spolu s dalšími čtyřmi stovkami členů Al-Káidy a Talibanu, zadržených většinou v Pákistánu nebo Afghánistánu.

Zveřejněný záznam trvá asi půl hodiny. Pákistánec na něm hovoří o 11. září i o dalších útocích. Tvrdí, že měl podíl zhruba na třiceti akcích proti amerických cílům a přiznává se i k vraždě Daniela Pearla, uneseného reportéra deníku Wall Street Journal.

Chálid Šajch Muhammad pří výslechu řekl, že podle jeho informací Pearl pracoval pro izraelskou zpravodajskou službu.

Jazyk války

Kromě toho vypovídá, že 11. září 2001 ho mrzela smrt dětí.

"Nebyl jsem šťastný, že v Americe zemřely tři tisíce lidí. Nemám rád, když umírají děti," říká na nahrávce špatnou angličtinou.

Zárověň ale uvádí, že válka je výjimečnou situací. "Jazykem války jsou oběti," říká terorista. Tvrdí také, že Amerika utiskuje muslimy a že válku proti ní vede z náboženského přesvědčení.

Některé části výslechu Američané nezveřejnili. Kvůli tomu, že by mohly zkomplikovat další vyšetřování nebo ohrozit něčí život.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy