Muž, který vymyslel 11.září: Lituji smrti dětí

man, AP
14. 9. 2007 11:14
USA zveřejnily část výpovědi Chálida Šajcha Muhammada
Chálid Śajch Muhammad
Chálid Śajch Muhammad | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany se rozhodlo zveřejnit zvukový záznam části výslechu, kterému byl podroben na základně v Guantánamu Chálid Šajch Muhammad.

Vysoce postavený člen Al-Káidy, který je považován za hlavního organizátora a za jakýsi "mozek" útoků 11. září.

On sám prohlašuje, že zaútočit unesenými letouny na budovy byl jeho nápad.

Muhammad byl zadržen v březnu 2002 pákistánským zásahovým oddílem v Rávalpindí na severu Pákistánu, kde se skrýval v bytě. Pákistánci ho předali Američanům, kteří ho letecky dopravili na Guantánamo.

Vražda reportéra

Tam je vězněn spolu s dalšími čtyřmi stovkami členů Al-Káidy a Talibanu, zadržených většinou v Pákistánu nebo Afghánistánu.

Zveřejněný záznam trvá asi půl hodiny. Pákistánec na něm hovoří o 11. září i o dalších útocích. Tvrdí, že měl podíl zhruba na třiceti akcích proti amerických cílům a přiznává se i k vraždě Daniela Pearla, uneseného reportéra deníku Wall Street Journal.

Chálid Šajch Muhammad pří výslechu řekl, že podle jeho informací Pearl pracoval pro izraelskou zpravodajskou službu.

Jazyk války

Kromě toho vypovídá, že 11. září 2001 ho mrzela smrt dětí.

"Nebyl jsem šťastný, že v Americe zemřely tři tisíce lidí. Nemám rád, když umírají děti," říká na nahrávce špatnou angličtinou.

Zárověň ale uvádí, že válka je výjimečnou situací. "Jazykem války jsou oběti," říká terorista. Tvrdí také, že Amerika utiskuje muslimy a že válku proti ní vede z náboženského přesvědčení.

Některé části výslechu Američané nezveřejnili. Kvůli tomu, že by mohly zkomplikovat další vyšetřování nebo ohrozit něčí život.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy