Miami - Spojenými státy hýbe další z případů, kdy rukou policisty zemřel teenager.
Ve floridském Miami přišel po zásahu policejním paralyzérem o život osmnáctiletý Israel Hernández-Llach.
Šéf policie Ray Martinez prohlásil, že strážníci mladíka v úterý kolem páté hodiny ráno přistihli, jak "úmyslně poškozuje soukromý majetek". Na uzavřenou pobočku McDonald's kreslil graffiti.
Snažil se uprchnout a policisté ho pronásledovali. Když ho nakonec obklíčili, vyrazil údajně přímo proti nim. Ignoroval přitom výzvy, jimiž se ho pokusili zastavit.
Zkolaboval po jediném zásahu
"Byli nuceni použít paralyzér, aby se vyhnuli fyzickému střetu," hájil Martinez své podřízené. Podle serveru Miami Herald doplnil, že mladík byl už v minulosti zadržen za krádeže v obchodě.
Přistěhovalec z Kolumbie ovšem po jediném zásahu policejním taserem do hrudníku zkolaboval. Policisté ho proto převezli do nemocnice, kde ho později prohlásili za mrtvého.
Pobouření vyvolalo prohlášení kamaráda mrtvého, podle něhož si policisté po zpacifikování mladíka plácli "high-five" a vzájemně si gratulovali.
Policista zastřelil ozbrojeného chlapce
Paralyzér je označován za nesmrtící zbraň, ovšem jsou známy i opačné případy. Často se jedná o uživatele drog nebo o jedince, u kterých pitva posléze odhalí zdravotní potíže.
Incident se navíc odehrál v době, kdy se v USA diskutuje o oprávněnosti podobných zákroků.
Například začátkem srpna zastřelil newyorský strážník na ulici v Bronxu teprve čtrnáctiletého ozbrojeného chlapce.
Hoch údajně na výzvu odmítl pustit svou pistoli a naopak ji na strážce pořádku namířil.
Smrt mladého černocha rozvířila debaty
Zřejmě nejvíce však veřejností hýbe případ sedmnáctiletého černošského mladíka Trayvona Martina.
Toho loni na konci února zastřelil ve floridském Sanfordu velitel místní dobrovolné hlídky George Zimmerman. Soud ho minulý měsíc zprostil obvinění, což vyvolalo nejen vlnu protestů, ale především debaty o rasismu a kontrole zbraní.
Ke kauze se dokonce vyjádřil i prezident Barack Obama.