Mladič je fit a může do Haagu, rozhodl srbský soud

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2011 15:50
Podle obhajoby nemůže před soud kvůli špatné psychické i fyzické kondici
Po několika mrtvicích a infarktech je Mladič jen stínem sebevědomého generála z let 1992-95.
Po několika mrtvicích a infarktech je Mladič jen stínem sebevědomého generála z let 1992-95. | Foto: Reuters

* Podle bělehradské prokuratury generálově vydání nic nebrání * Mladič má čas se do pondělí odvolat

Bělehrad - Bývalý bosenskosrbský vojenský velitel Ratko Mladič je zdravotně způsobilý převozu i soudního přelíčení před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Odpoledne o tom rozhodla soudkyně srbského soudu pro válečné zločiny Maja Kovačevičová a odmítla tím argumenty Mladičova obhájce.

"Procesu se nemůže zúčastnit kvůli špatnému fyzickému i psychickému stavu. Ratko Mladič už není ten monumentální člověk, kterého jsme znali, je z něj lidská troska," tvrdí jeho advokát Miloš Saljič. 

"Mladičův advokát dostal rozhodnutí o extradici a má čas do pondělí podat proti němu případné odvolání," kontrovala podle agentury Reuters soudkyně Kovačevičová. Dodala, že Mladiče vyšetřila lékařská komise, která dospěla k závěru, že je převozu schopen.

Syn bývalého vojenského velitele Darko, který spolu se svou matkou navštívil otce v soudní budově těsně před soudním jednáním, řekl novinářům, že se Mladič cítí nevinný a trpí zdravotními potížemi. "Jeho postoj je, že není vinen tím, z čeho je obviňován. "Chceme požádat o jeho převoz do nemocnice," cituje Darka Mladiče ČTK.

Mezinárodní společenství viní Ratka Mladiče ze zločinů proti lidskosti, genocidy a válečných zločinů, kterých se měl dopustit jako velitel bosenskosrbské armády v letech 1992-1995. Podle prokurátorů mezinárodního soudu je přímo odpovědný mimo jiné za masakry v Sarajevu a Srebrenici.

Jen to hraje, tvrdí obžaloba 

Zástupce žalobce pro válečné zločiny Bruno Vekarič k tomu uvedl, že údajné zdravotní problémy obviněného jsou jen taktika, jak zpozdit Mladičovo vydání do Haagu. Podle něj exgenerál "reaguje velmi racionálně na všechno, co se kolem něj děje", a je proto schopen procesu. Vekarič znovu potvrdil, že vydání Mladiče do Haagu je otázkou nanejvýš sedmi dní.

"Důležité je, že jeho totožnost byla stanovena nezvratně. Nyní už záleží jen na jeho obhajobě, kolik bude podávat odvolání. Avšak maximum pro tento proces je týden," řekl podle AP.

Tadičův slib

Dnes devětašedesátiletý generál ve výslužbě podle svého obhájce od roku 1996 prodělal tři infarkty a dvě mrtvice.

Slib, že bývalý vojenský velitel bosenskosrbské armády by měl být předán do rukou vyšetřovatelů Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vyřkl srbský prezident Boris Tadič.

Před haagským tribunálem se má jako poslední z hledaných válečných zločinců zpovídat za nejhorší útoky proti civilistům, jaké  Evropa zažila od druhé světové války.

Soud s Mladičem by mohl uzavřít další tragickou etapu evropských dějin, urovnat přetrvávající neshody mezi zeměmi bývalé Jugoslávie a zlepšit vztahy Bělehradu s Evropskou unií.

Dopadení po třech letech

Mladič působil jako velitel bosenskosrbské armády v letech 1992-1995. Po konci války si užíval poklidného života za státní peníze. Bydlel v Bělehradě a nezřídka se účastnil veřejného života.

Situace se změnila v roce 2001, kdy byl v Srbsku zadržen a předán do Haagu bývalý prezident Slobodan Miloševič. Po Mladičovi jako by se od té doby slehla zem.

Dopaden byl nakonec po tříletém pátrání speciální jednotkou nazvanou Služba za otkivanje ratnih zločina (Služba pro odhalování válečných zločinů). Ta spadá pod Bezpečnostní a informační agenturu (BIA), srbskou obdobu české Bezpečnostní a informační služby (BIS).

 

Právě se děje

Další zprávy