Mladí se dnes cítí dospělými až ve třiceti, ukázal průzkum

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 9. 2015 8:16
Vyzrávání nastupující generace brání bydlení u rodičů a neschopnost či neochota sehnat si stálou práci.
Mladým se dnes nechce dospívat.
Mladým se dnes nechce dospívat. | Foto: Thinkstock

Londýn - Z hlediska zákona a možná i části starší generace jsou sice lidé považováni za dospělé už po dovršení osmnáctého roku života, sami se ale cítí být zralými až mnohem později.

Přinejmenším podle britského výzkumu veřejného mínění, v němž se většina respondentů přiznala, že se necítí být "hotovou" osobností ani po dovršení třetí dekády.

V průměru si pak ostrované troufnou označit se za dospělé až po devětadvacáté oslavě narozenin. 

Jak je to možné? I na to se studie respondentů ptala. 

Britové se nejčastěji cítí nedostatečně připraveni na samostatný život, protože stále bydlí u rodičů, nejsou si schopni sehnat stálou práci a nacházejí zálibu v dětských aktivitách, jako je hraní počítačových her či sledování filmů pro teenagery.

Naopak známkou dospělosti je pro 68 oslovených vlastní bydlení, 63 procent se shodlo, že za zralost považují zplození potomka, a 52 procent považuje za akt dospělosti uzavření manželství.

Strávit večer v klidu doma

Mezi ostatní známky zralosti pak mladí Britové řadí vlastní účet v bance, kutilství či preferenci trávení volných večerů doma.

"Výzkum ukazuje, že to, co lidé opravdu považují za 'dospělost', není skutečný věk, ale důležité životní události. Z nich pro ně vyplývá 'dospělá' zodpovědnost. Dokud těchto milníků nedosáhnou, cítí se být stále adolescenty," vysvětlil deníku The Telegraph sociolog Frank Furedi z Univerzity v Kentu.  

Zmiňovaný výzkum vypracoval online poskytovatel životního pojištění Beagle Street na vzorku 2000 respondentů. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy