Mladí se dnes cítí dospělými až ve třiceti, ukázal průzkum

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 9. 2015 8:16
Vyzrávání nastupující generace brání bydlení u rodičů a neschopnost či neochota sehnat si stálou práci.
Mladým se dnes nechce dospívat.
Mladým se dnes nechce dospívat. | Foto: Thinkstock

Londýn - Z hlediska zákona a možná i části starší generace jsou sice lidé považováni za dospělé už po dovršení osmnáctého roku života, sami se ale cítí být zralými až mnohem později.

Přinejmenším podle britského výzkumu veřejného mínění, v němž se většina respondentů přiznala, že se necítí být "hotovou" osobností ani po dovršení třetí dekády.

V průměru si pak ostrované troufnou označit se za dospělé až po devětadvacáté oslavě narozenin. 

Jak je to možné? I na to se studie respondentů ptala. 

Britové se nejčastěji cítí nedostatečně připraveni na samostatný život, protože stále bydlí u rodičů, nejsou si schopni sehnat stálou práci a nacházejí zálibu v dětských aktivitách, jako je hraní počítačových her či sledování filmů pro teenagery.

Naopak známkou dospělosti je pro 68 oslovených vlastní bydlení, 63 procent se shodlo, že za zralost považují zplození potomka, a 52 procent považuje za akt dospělosti uzavření manželství.

Strávit večer v klidu doma

Mezi ostatní známky zralosti pak mladí Britové řadí vlastní účet v bance, kutilství či preferenci trávení volných večerů doma.

"Výzkum ukazuje, že to, co lidé opravdu považují za 'dospělost', není skutečný věk, ale důležité životní události. Z nich pro ně vyplývá 'dospělá' zodpovědnost. Dokud těchto milníků nedosáhnou, cítí se být stále adolescenty," vysvětlil deníku The Telegraph sociolog Frank Furedi z Univerzity v Kentu.  

Zmiňovaný výzkum vypracoval online poskytovatel životního pojištění Beagle Street na vzorku 2000 respondentů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy