Stop drogám: Policejní psi budou čmuchat u škol

ČTK ČTK
27. 2. 2014 15:48
Psi mají pomoci odhalit drogy ve školách, projekt začíná v Plzeňském kraji.
Policejní kynolog Libor Valečko a německý ovčák Ramses, vítěz kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů.
Policejní kynolog Libor Valečko a německý ovčák Ramses, vítěz kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů. | Foto: Fotograf Pes Jíra

Plzeň - Policie v Plzeňském kraji spouští od března rozsáhlý několikaměsíční projekt pro boj s drogami, nasadí do něj policisty se speciálně vycvičenými psy.

Ti se budou pohybovat v okolí škol a u studentů vyhledávat drogy. V regionu jde o pilotní akci. "Už máme seznam školských zařízení, kde by se návykové látky mohly objevovat," řekla policejní mluvčí Ivana Telekešová.

"Smyslem je přímým působením minimalizovat držení a užívání omamných a psychotropních látek v okolí škol, omezit první kontakt s drogou ve známém, mládeži blízkém prostředí a zvýšit právní vědomí mládeže v oblasti drogové problematiky," uvedla.

Policie má seznam škol, které bude prověřovat

Podle policie okolí škol bývá pro mládež nejrizikovější a věk těch, kteří mají první kontakt s drogou, se neustále snižuje. V praxi bude zásah vypadat tak, že policisté se psy se dostaví v určitou hodinu před danou školu, zvířata pohybující se mezi mladými lidmi pak díky speciálnímu výcviku upozorní na možného držitele drogy.

Pokud se u někoho látka najde, bude to policie okamžitě řešit. "S největší pravděpodobností půjde o záchyty drog v rovině přestupku, tedy například dotyčný bude mít u sebe jointa a podobně. Tam to budeme řešit na místě," uvedla Telekešová. Policie látku zajistí. Půjde-li o množství větší, zahájí úkony trestního řízení.

"Máme vytipovány školy, kde by se drogy vyskytovat mohly. Nepotřebujeme, aby škola zažádala. Školy ale mají možnost nás oslovit s tím, že například mají podezření, a mohou si s námi domluvit i přednášku," sdělila mluvčí.

Školy mohou požádat také o přednášky

V Plzeňském kraji od počátku roku 2013 roste počet trestných činů, které souvisí s nealkoholovou toxikomanií. Zvyšuje se hlavně výroba a distribuce pervitinu. U mladých lidí, kteří mají sklony k experimentům, touží po dobrodružství a v dospívání se potýkají i s emoční labilitou, může být přitom samotná přítomnost drogy na škole jedním ze spouštěcích faktorů závislosti.

Projekt nazvaný Stop drogám před školou potrvá do listopadu, v prosinci jej policie vyhodnotí. Na projektu spolupracuje s Plzeňským krajem, který je zřizovatelem většiny středních škol.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy