Mladí Američané vzhlížejí k Číně. Evropa ztrácí lesk

Zahraničí Zahraničí, Radim Klekner
19. 9. 2011 5:30
Z někdejšího ideologického nepřítele se v USA stal obchodní partner a věřitel
Velký kormidelník by se nestačil divit, také tohle je soudobá Čína.
Velký kormidelník by se nestačil divit, také tohle je soudobá Čína. | Foto: Isifa/Thinkstock

Washington - Časy, kdy komunistická Čína ideologicky děsila Ameriku, jsou nenávratně pryč. Rudý kapitalismus, který ekonomicky válcuje vše, co mu stojí v cestě, a nabízí se též jako gigantická úvěrová banka, si ve Spojených státech začíná dobývat respekt.

A to tam, kde by to nikdo nečekal. Mezi mladou generací.

Hovoří pro to alespoň výsledky průzkumu Marshallovy nadace, institutu zabývajícího se transatlantickými vztahy. Podle něj je pro 51 procent mladých Američanů Čína důležitějším obchodním partnerem než Evropa.

V Asii všeobecně pak spatřují tři čtvrtiny příslušníků věkové kategorie 18 až 24 let oblast, jež je pro USA ze všech nejdůležitější. Stejného názoru je necelá polovina respondentů mezi 45 a 54 lety.

Třiašedesát procent Američanů všech věkových skupin zároveň vidí v někdejší Říši středu, která objemem hrubého domácího produktu předstihla Německo i Japonsko a pomalu dohání i USA, velmi vážnou hospodářskou hrozbu.

Především díky dumpingovým mzdám, schopným přitáhnout západní investory a zničit ve Spojených státech a Evropě miliony pracovních míst. A také nejistotě panující nad tím, jakým směrem se země s 1,4 miliardy obyvatel v nejbližších letech pohne.

Také z toho důvodu většina účastníků průzkumu chápe Evropu i nadále jako nejdůležitějšího strategického spojence USA.

Někdejší Říše středu vzbuzuje respekt i obavy.
Někdejší Říše středu vzbuzuje respekt i obavy. | Foto: Isifa/Thinkstock

Jsme tržní ekonomika

Čína dnes díky své hospodářské síle rozhoduje ve světě o všem, i když si to Amerika a její spojenci nechtějí přiznat. Kromě toho, že je hlavním věřitelem USA, stává se také pomalu, ale jistě největším světovým investorem pronikajícím velmi dravě do Afriky, stejně jako do Jižní Ameriky.

V současnosti má Čína k dispozici devizové rezervy v hodnotě 3,2 bilionu dolarů. Čtvrtinu této sumy již investovala do evropských cenných papírů, z větší části do státních dluhopisů, alespoň podle bruselského Centra studií o evropské politice (CEPS). 

Peking přitom Evropě nemůže odpustit, že Čínu stále oficiálně neuznala za tržní hospodářství. Kýženého průlomu má být dosaženo na nejbližším euro-čínském summitu, který se 25. října koná ve městě Tchien-ťinu. 

Premiér Wen Ťie-pao se teď snaží získat lepší přístup také na americké finanční trhy a požaduje po USA, aby se více otevřely čínským investorům a na druhé straně umožnily snadnější vývoz nejmodernějších amerických technologií.

Až doposud se tomu Američané bránili v obavách z krádeže duševního vlastnictví a kopírování výrobků "Made in USA", k němuž se čínští výrobci v minulosti uchylovali.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy