Moskva (od našeho spolupracovníka) - Mitt Romney, kandidát republikánů na prezidenta Spojených států, se staví do role nekompromisního kritika současného Ruska.
Zahraniční politika jeho soka, současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy, je prý veskrze špatná. A to nejen v Sýrii, Íránu či jinde na Blízkém východě, jak připomněl v pondělním projevu na Virginském vojenském institutu, ale i ta vůči Ruské federaci.
"Moskva je bez jakékoliv pochybnosti naším geopolitickým protivníkem číslo jedna," nechal se před časem slyšet pretendent na Bílý dům.
Rusové Romneyho pozorně sledují. Dobře ví, že rozdíl mezi ním a Barackem Obamou je podle průzkumů veřejného mínění pouhých několik málo procent. Berou ho ale - zatím - s rezervou.
Žádné drama, zatím
Podle ruských expertů není Romneyho výroky, týkající se Ruska, třeba dramatizovat.
"Každá americká administrativa se zpravidla snaží vyhnout eskalaci konfliktu s jakoukoliv zemí, pokud nepatří do takzvané Osy zla," řekla Aktuálně.cz Taťjana Šakleinová, profesorka Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) a jedna z předních ruských expertek na rusko-americké vztahy.
Podle ní je Washington ve svém vztahu k Rusku za posledních 20 let "konzistentní", byť se to možná nezdá.
Američtí prezidenti Moskvu tradičně a dlouhodobě kritizují za nedodržování lidských práv a demokracie a nezáleží na tom, kdo konkrétně sedí v Bílém domě.
Expertka zároveň odmítá v Rusku rozšířený názor, že pro rusko-americké vztahy by byl výhodnější republikánský prezident.
"Je pravda, že pro Moskvu bylo vždy jednodušší vycházet s prezidentem-republikánem než s demokratem. Republikáni jsou realisté. A na rozdíl od demokratů se republikáni ve svém aktuálním volebním programu Rusku věnují," vysvětluje Šakleinová.
"Američtí demokraté vyloučili Rusko ze seznamu zemí, kterým v příštích letech bude muset být věnována pozornost. To však neznamená, že vztahy s Mittem Romneym budou lehčí. Naopak, jednat s ním bude těžší. Proto nesouhlasím, že je Mitt Romney pro Rusko lepší než Barack Obama," říká analytička.
Současná Ruská federace ale není Rusko z roku 1992 ani 1999. "Je to jiná země, mnohem silnější, která obnovila svůj politický i ekonomický potenciál," upozorňuje Taťjana Šakleinová.
"Pokud se nepodaří rozvíjet vztahy s USA, bude se Moskva pokoušet prohlubovat vztahy se státy, které jsou pro ni důležité. Jako například Čína, Indie, Brazílie nebo Evropská unie."
Sympatie pro Baracka
"Barack Obama mi je rozhodně sympatičtější. Romney otevřeně vidí v Rusku hlavního nepřítele. Mitt Romney demonstruje poměrně vysokou úroveň agrese," říká Irina Filatovová, právnička a zástupkyně komunistické strany v ruské Veřejné komoře mládeže.
Jak sama říká, nevěří, že by republikánský kandidát v případě svého zvolení rozpoutal válku proti Rusku. Nicméně je přesvědčena, že Romneyho špatné znalosti mezinárodních vztahů mohou americkou zahraniční politiku dost negativně ovlivnit.
"Pravděpodobně se mezi Ruskem a Spojenými státy zhorší diplomatické vztahy a vízový režim, nebudou podepsány nějaké mezinárodní smlouvy. Vyostří se antiruská rétorika a propaganda. Spojené státy zároveň mohou zesílit tlak v pro ně klíčových otázkách, třeba v případě Sýrie," říká ruská právnička.
Nebude to, jak říká
Xenie Těrechovová studuje Fakultu mezinárodní politiky Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd. Také ona neskrývá své sympatie ke kandidátovi Demokratické strany.
"Pan Obama mi sympatický proto, že zahájil restart vztahů s Ruskem. Samozřejmě - prezident, který se k Rusku neobrací zády a podniká vstřícné kroky, nemůže nezískávat sympatie," vysvětluje mladá expertka.
Podle ní je Barack Obama zárukou, že se klíčová témata vzájemných vztahů, například rozmisťování americké protiraketové obrany, nevyostří.
Přesto si Těrechovová nemyslí, že pokud by vyhrál Mitt Romney, rusko-americké vztahy se vrátí do doby před 30 lety.
"Jsem přesvědčena, že Romnyeho antiruská prohlášení jsou určena především váhajícím státům. Oba kandidáti jsou velmi silní a on se snaží získat procento nebo dvě nerozhodnutých voličů," říká.
"Pokud ho zvolí americkým prezidentem, bude muset plnit své předvolební sliby. V první řadě ty, které se týkají zlepšení ekonomické situace země. A až poté se bude zabývat zahraniční politikou. A pokud se stane prezidentem, bude muset svou rétoriku vůči Rusku přehodnotit."