Priština - Na spolupráci v jedné vládě se v pátek údajně dohodli nynější předseda kosovské vlády Hashim Thaçi a bývalý premiér Ramush Haradinaj, kterého ve čtvrtek haagský tribunál zbavil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Kosovská a srbská média píší i o možném brzkém přesunu Haradinaje na premiérský post, další detaily prý politici zveřejní v následujících dnech.
Podle srbské agentury Beta, která se odvolává na kosovský deník Koha.net Haradinaj s Thaçim vyjednali vstup Haradinajovi strany Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) do nynější koaliční vlády vedené Thaçim a jeho Demokratickou stranou Kosova (PDK).
"Během asi deseti dnů bude vytvořena (vládní) koalice PDK a AAK. Haradinajova strana bude spravovat ve vládě důležité posty," citovala prištinská média anonymní zdroj blízký oběma politikům.
Haradinaj už po vynesení rozsudku novinářům sdělil, že by chtěl "vést vládu, která zastupuje všechny občany Kosova bez ohledu na to, jakým jazykem mluví, odkud přišli a jakou mají národnost".
Bývalý vojenský velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byl ve čtvrtek zproštěn viny odvolacím senátem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Kosovští Albánci osvobozující verdikt přivítali s nadšením.
Srbové, kteří se sotva vzpamatovali z nedávného propuštění chorvatských generálů Anteho Gotoviny a Mladena Markače, souzených za válečné zločiny proti Srbům, přijali rozhodnutí soudu s nevolí. Bělehrad poukazuje mimo jiné na to, že svědkové obžaloby byli zastrašováni.
Prezident Tomislav Nikolić označil ICTY za instituci vytvořenou s cílem "soudit srbský lid" a v srbské metropoli se dnes pod vedením politických radikálů pálily vlajky EU, Kosova, USA a NATO.