Místo sedmi let pro uzbeckou aktivistku jen podmínka

Red Zah, ČTK
9. 5. 2007 16:31
Zmírnění trestu předcházelo přiznání a pokání

Taškent - Uzbecký soud pustil na svobodu bojovnici za lidská práva Umidu Nijazovovou, která byla minulý týden odsouzena za šíření extremistické propagandy na sedm let.

Trest jí změnil na podmínku poté, co se přiznala ke všem obviněním a podrobila kritice své zaměstnavatele z americké organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

"Vzhledem k tomu, že pečujete o malé dítě a že jste se přiznala, rozhodli jsme o změně sedmiletého trestu na podmíněný," řekl soudce taškentského městského soudu. Odsouzená se bude muset pravidelně hlásit policii a dodržovat zákaz vycházení po desáté hodině večerní.

Nijazovová, která má jednoročního syna, předtím u soudu prohlásila, že je zklamána organizací Human Rights Watch a její práci označila za předpojatou a škodící zájmům uzbeckého lidu.

Vstřícné gesto vůči EU?

Zpráva Human Rights Watch
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Zpráva Human Rights Watch

  • Celou zprávu Human Rights Watch z letošního února a doporučení pro Evropskou unii si můžete přečíst ZDE.

Nepokoje v Andižanu

Více o Uzbekistánu

Představitelé HRW propuštění své spolupracovnice uvítali. "Obrovsky se nám ulevilo a máme radost, že Umida už není za mřížemi. Především ale nikdy neměla být uvězněna," uvedla ředitelka oddělení pro Evropu a Střední Asii Holly Cartnerová. Zároveň vyzvala k propuštění dalších nejméně 14 osob vězněných uzbeckými úřady z politických důvodů.

Nové rozhodnutí vynesl soud jen pár dní před tím, než má Evropská unie rozhodovat o zrušení sankcí vyhlášených proti Uzbekistánu po krvavém potlačení povstání v Andižanu v roce 2005. Brusel minulý týden případ Nijazovové odsoudil a žádal jeho neprodlenou revizi.

Varoval zároveň, že trest vynesený nad Nijazovovou by mohl ovlivnit rozhodování sedmadvacítky o tom, zda budou 14. května sankce vůči Uzbekistánu obnoveny.

Vláda prezidenta Islama Karimova začala pronásledovat skupiny a nezávislá média podporovaná ze zahraničí poté, co se ocitla pod palbou kritiky za to, že nepovolila nezávislé vyšetření násilností v Andižanu.

Uzbecká vláda byla tehdy silně kritizována mezinárodním společenstvím za tvrdý zákrok proti demonstrantům, při němž podle obhájců lidských práv zahynulo kolem 500 lidí, včetně žen a dětí. Uzbecké úřady připouštějí jen 187 mrtvých, kteří podle ní patřili buď k bezpečnostním silám nebo teroristům.

Podvratná literatura

Dvaatřicetiletá Nijazovová, která napsala v souvislosti s těmito událostmi řadu kritických materiálů o vládě, byla zadržena v lednu poté, co se pokusila vrátit bez pasu z Kyrgyzstánu do Uzbekistánu.

Vojáci zaujímají pozice během demonstrace v Andižanu
Vojáci zaujímají pozice během demonstrace v Andižanu | Foto: HRW

U jejího počítače policie podle prokuratury nalezla materiály, které měly extremistický charakter. Byla obviněna z šíření podvratné literatury, nelegálního přechodu hranic a nezákonného financování místních skupin bojujících za lidská práva z peněz pocházejících od nejmenovaných západních velvyslanectví.

Po dvoudenním procesu byla minulý týden odsouzena k sedmi letům. Původně odmítla všechna obvinění kromě toho, že přešla hranice bez pasu. Ten jí byl předtím zabaven. V odvolání Nijazovová změnila své původní tvrzení a připustila vinu. Viditelně napjatá nyní přečetla u soudu rukou psané prohlášení, v němž napadá svoje bývalé kolegy z HRW včetně toho, pro něhož pracovala jako tlumočnice.

"Upřímně lituji zločinů, kterých jsem se nevědomě dopustila, když jsem byla ovlivněna svým okolím," řekla. "Hluboce mě zklamali někteří lidé a mezinárodní organizace, se kterými jsem spolupracovala, a naše práce byla tendenční a poškodila můj lid," dodala. Po propuštění odmítla mluvit s novináři.

 

Právě se děje

Další zprávy