Mise OBSE odsoudila průběh voleb v Bělorusku

Zahraničí Zahraničí
20. 12. 2010 14:22
Oficiální výsledky: 79,7 % hlasů pro Lukašenka
Milice zasáhly proti odpůrcům prezidenta s nebývalou silou
Milice zasáhly proti odpůrcům prezidenta s nebývalou silou | Foto: Reuters

Minsk - Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odsoudila průběh nedělních prezidentských voleb v Bělorusku i následný policejní zásah proti opozici.

Hlasování označila OBSE jako "závadné" a policejní postup proti demonstrantům jako "zbytečně tvrdý".

"Tyto volby neposkytly Bělorusku nový začátek, který potřebovala," řekl agentuře Reuters šéf mise Tony Lloyd.

Staronovým prezidentem Běloruska je podle oficiálních výsledků Alexandr Lukašenko.

Podle ústřední volební komise dostal 79,7 % hlasů, přičemž volební účast byla více než 90procentní. Nejlepší z opozičních kandidátů získal 2,56 procenta hlasů.

Opozice označuje výsledky voleb za frašku.

Sedm kandidátů opozice ve vazbě

Do ulic Minsku už v neděli vyrazily desetitisíce lidí, kteří požadovali Lukašenkův odchod a demokratické volby. Několik stovek z nich se pokusilo proniknout do sídla vlády, byli ale zatlačeni zpět na ulici.

Policie proti opozici během noci zasáhla s nebývalou silou. Zprávy z hlavního města hovoří o desítkách zraněných a stovkách zatčených.

"Demonstranty doslova vláčeli po ulicích," popsal jednání vládních obzrojenců zpravodaj České televize.

V policejních celách skončilo podle světových agentur i sedm z devíti opozičních kandidátů. Uladzimira Njaklajeva a Vitalije Rimaševského zbili policisté tak, že oba museli být dopraveni do nemocnice.

Pro Njaklajeva následně přijelo sedm příslušníků tajné policie, kteří jej z nemocničního lůžka odnesli v prostěradle neznámo kam. Obdobný osud potkal i Rimaševského.

Během živého vstupu pro rádio Echo Moskvy byla odvlečena i novinářka Irina Šalipová, manželka dalšího z kandidátů voleb Andreje Sannikova.

Poslední diktátor šestnáct let u moci

Opoziční předáci dopředu vyzvali politiky členských zemí unie, aby výsledek voleb neuznali.

Ačkoliv mohli poprvé bez obav pořádat mítinky, omezeně vystoupit v televizi a na několika místech vylepovat své letáky, klíčový bod voleb - práce volebních komisí a sčítání hlasů - podle nich zůstává neprůhledné a pod kontrolou prezidentova aparátu.

Běloruská televize ovládaná Lukašenkem navíc v posledních dnech zintenzivnila útoky na oponenty. Například tým Uladzimira Njakljajeva označila v reportáži za společnost pedofilů a narkomanů.

O opozici ve zprávách denně hovořila jako o podvratných existencích, které chtějí vyvolat provokace.

Lukašenko, označovaný za posledního diktátora Evropy, je dosud jediným prezidentem v historii samostatného Běloruska. Poprvé byl zvolen už v prezidentských volbách v roce 1994.

Podporují jej hlavně důchodci, zaměstnanci zemědělských družstev, ozbrojené síly včetně tajné policie KGB, šéfové velkých státních podniků a také lidé, kteří se obávají, že změna přinese nestabilitu, ztrátu pracovních míst a chaos.

 

Právě se děje

Další zprávy