Rusko požádalo o vydání hackera Nikulina, kterého chtějí i Američané. Rozhodnutí bude na Pelikánovi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 11. 2016 11:55
Spojené státy i Rusko požádaly o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého policie zadržela v Praze. USA usilují o jeho vydání, protože podle nich napadl sociální síť Linkedin a servery firem Dropbox a Formspring. Rusko ho viní ze sedm let starého prohřešku, kdy byl zadržen policií kvůli tomu, že měl vysát z bankovního účtu sto deset tisíc rublů. Poslední slovo o tom, jestli a komu bude Nikulin vydán, bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Foto: Shutterstock

Praha – O vydání Rusa Jevgenije Nikulina, kterého v říjnu zadrželi kriminalisté v Praze kvůli podezření z hackerství, oficiálně požádalo vedle Spojených států i Rusko. Informovala o tom mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministerstvo zkontroluje náležitosti obou žádostí a poté je postoupí pražskému městskému státnímu zastupitelství.

Spojené státy usilují o vydání Nikulina, protože podle nich napadl sociální síť Linkedin a servery firem Dropbox a Formspring. Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Rusko však žádá, aby Česko Nikulina vydalo do vlasti. Muže obvinilo z jiného trestného činu – podle serveru respekt.cz z odcizení peněz po internetu. Jde o sedm let starý prohřešek, kdy měl Nikulin vysát z bankovního účtu sto deset tisíc rublů. Ruské velvyslanectví v Praze označilo postup USA za "součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům".

Nikulin je v současné době ve vazbě. Jeho advokát Adam Kopecký uvedl, že o ruské žádosti o extradici zatím neví. O přípustnosti mužova vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud poté, co státní zastupitelství podá návrh. "Pakliže se sejde více žádostí o vydání téže osoby, budeme posuzovat podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé z těchto žádostí samostatně," řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Dodala, že po právní moci rozhodnutí soudu může nastat situace, kdy by bylo přípustné vydání do obou států. "Potom je na ministru spravedlnosti, aby rozhodl o tom, kterému státu bude tato osoba vydána," podotkla.

Poslední slovo tak bude mít ministr Robert Pelikán (ANO), který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí. Zákon stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy