Ministři zahraničí Německa a Francie poprvé navštívili Donbas, doufají v oživení dohod z Minsku

ČTK ČTK
15. 9. 2016 13:02
Ministři zahraničí Německa a Francie Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault poprvé navštívili ukrajinský Donbas, konkrétně frontová města Kramatorsk a Slavjansk, která jsou na dohled od separatistických sil. Doufají, že během cesty oživí dynamiku mírových dohod z Minsku, jejichž uplatňování podle Steinmeiera "postupuje hlemýždím tempem". Podívat se byli také v budově pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kde na ně čekaly také čtyři desítky demonstrantů odmítajících úvahu o poskytnutí autonomního statusu separatistickým regionům v oblasti Doněcka a Luhanska.
Šéfové diplomacií Francie a Německa navštívili Ukrajinu.
Šéfové diplomacií Francie a Německa navštívili Ukrajinu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy