Ministr spravedlnosti obvinil americké technologické firmy, že se příliš podbízí Číně

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 21:14
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje ve své politice nátlaku na Čínu. Ministr spravedlnosti William Barr ve čtvrtek obvinil velké americké technologické společnosti, že jsou vůči Pekingu příliš podbízivé a list The New York Times (NYT) přišel s informací, že se USA možná chystají zakázat vstup do země všem příslušníkům čínské komunistické strany.
Ministr spravedlnosti USA William Barr: Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu".
Ministr spravedlnosti USA William Barr: Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu". | Foto: Reuters

"Korporace jako Google, Microsoft, Yahoo a Apple ukázaly, že jsou samy velice ochotné spolupracovat (s čínskou komunistickou stranou)," řekl ministr spravedlnosti. Dodal přitom, že Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu".

Čína podle něj "přemýšlí v řádu dekád a staletí, zatímco my máme tendenci soustředit se na příští čtvrtletní výsledky". "Americké velké technologické společnosti také umožnily, aby se staly figurkami čínského vlivu," dodal.

Vztahy na bodu mrazu

Trumpova administrativa zaujala v posledních měsících vůči Číně velmi tvrdý postoj. Vztahy obou velmocí jsou na bodu mrazu kvůli vzájemné obchodní válce, pandemii covidu-19, za níž podle Trumpa nese Peking zodpovědnost. Bodem sváru byl také vývoj v Hongkongu, kde Čína nedávno prosadila nový bezpečnostní zákon, kvůli čemuž USA odebraly provincii její zvláštní status v americké legislativě a zavedly sankce na některé čínské činitele.

Neshody obou zemí by přitom mohl ještě více vyhrotit zákaz cest do USA pro všechny členy čínské komunistické strany a jejich rodinné příslušníky, který nyní podle NYT zvažuje Trumpova administrativa. Podle nejmenovaných zdrojů již prezidentovi poradci napsali návrh případného dekretu, k Trumpovi na stůl se však zatím nedostal a může jej ještě zcela odmítnout. Pokud by jej však přijal, jednalo by se o dosud nejvíce provokativní krok Washingtonu vůči Pekingu od zahájení obchodní války v roce 2018, domnívá se Reuters.

92 milionů komunistů

V čínské komunistické straně v současnosti působí asi 92 milionu Číňanů, od nejvyšších státních činitelů a šéfů velkých společností, přes akademiky, až po místní úředníky a učitele. Podle odborníků nemá ani Peking dokonalý přehled o všech členech strany a Washington by proto zřejmě neměl nástroje k tomu, aby mohl takový zákaz důsledně vynucovat. Relativně snadné by to však bylo u vysokých vládních činitelů a jejich rodin, na které by tento zákaz zřejmě převážně mířil.

Na amerických prestižních univerzitách například v současnosti studuje mnoho dětí bohatých a vlivných Číňanů, před několika lety chodila na Harvardovu univerzitu i dcera prezidenta Si Ťin-pchinga, působila tam však pod pseudonymem.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová ve čtvrtek označila případný krok USA za "velmi ubohý". "Doufáme, že Spojené státy přestanou dělat takové věci, které nerespektují základní normy mezinárodních vztahů," řekla.

Podle agentury Reuters je zpráva o zvažovaném kroku důkazem toho, že chce Trump z tvrdého postoje vůči Číně učinit jeden z hlavních bodů svojí kampaně před listopadovými volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy