Ministr spravedlnosti obvinil americké technologické firmy, že se příliš podbízí Číně

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 21:14
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje ve své politice nátlaku na Čínu. Ministr spravedlnosti William Barr ve čtvrtek obvinil velké americké technologické společnosti, že jsou vůči Pekingu příliš podbízivé a list The New York Times (NYT) přišel s informací, že se USA možná chystají zakázat vstup do země všem příslušníkům čínské komunistické strany.
Ministr spravedlnosti USA William Barr: Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu".
Ministr spravedlnosti USA William Barr: Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu". | Foto: Reuters

"Korporace jako Google, Microsoft, Yahoo a Apple ukázaly, že jsou samy velice ochotné spolupracovat (s čínskou komunistickou stranou)," řekl ministr spravedlnosti. Dodal přitom, že Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy "aby si usmířil čínskou komunistickou stranu".

Čína podle něj "přemýšlí v řádu dekád a staletí, zatímco my máme tendenci soustředit se na příští čtvrtletní výsledky". "Americké velké technologické společnosti také umožnily, aby se staly figurkami čínského vlivu," dodal.

Vztahy na bodu mrazu

Trumpova administrativa zaujala v posledních měsících vůči Číně velmi tvrdý postoj. Vztahy obou velmocí jsou na bodu mrazu kvůli vzájemné obchodní válce, pandemii covidu-19, za níž podle Trumpa nese Peking zodpovědnost. Bodem sváru byl také vývoj v Hongkongu, kde Čína nedávno prosadila nový bezpečnostní zákon, kvůli čemuž USA odebraly provincii její zvláštní status v americké legislativě a zavedly sankce na některé čínské činitele.

Neshody obou zemí by přitom mohl ještě více vyhrotit zákaz cest do USA pro všechny členy čínské komunistické strany a jejich rodinné příslušníky, který nyní podle NYT zvažuje Trumpova administrativa. Podle nejmenovaných zdrojů již prezidentovi poradci napsali návrh případného dekretu, k Trumpovi na stůl se však zatím nedostal a může jej ještě zcela odmítnout. Pokud by jej však přijal, jednalo by se o dosud nejvíce provokativní krok Washingtonu vůči Pekingu od zahájení obchodní války v roce 2018, domnívá se Reuters.

92 milionů komunistů

V čínské komunistické straně v současnosti působí asi 92 milionu Číňanů, od nejvyšších státních činitelů a šéfů velkých společností, přes akademiky, až po místní úředníky a učitele. Podle odborníků nemá ani Peking dokonalý přehled o všech členech strany a Washington by proto zřejmě neměl nástroje k tomu, aby mohl takový zákaz důsledně vynucovat. Relativně snadné by to však bylo u vysokých vládních činitelů a jejich rodin, na které by tento zákaz zřejmě převážně mířil.

Na amerických prestižních univerzitách například v současnosti studuje mnoho dětí bohatých a vlivných Číňanů, před několika lety chodila na Harvardovu univerzitu i dcera prezidenta Si Ťin-pchinga, působila tam však pod pseudonymem.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová ve čtvrtek označila případný krok USA za "velmi ubohý". "Doufáme, že Spojené státy přestanou dělat takové věci, které nerespektují základní normy mezinárodních vztahů," řekla.

Podle agentury Reuters je zpráva o zvažovaném kroku důkazem toho, že chce Trump z tvrdého postoje vůči Číně učinit jeden z hlavních bodů svojí kampaně před listopadovými volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy