Slovenská policie nyní hledá toho, kdo do země převedl miliardy určené na výplatu akcionářů fondů.
Zahájila už trestní stíhání neznámého pachatele, který se měl podílet na tunelování Harvardského průmyslového holdingu a převodu asi jedné a půl miliardy korun na účty slovenské společnosti Druhá strategická.
Policie ale zatím nikoho neobvinila, šetření bude velmi složité. Podnět k prošetření miliardových převodů peněz z Koženého fondů dal likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál.
Místo akcionářům na Slovensko
Ten objevil část z dvou set milionů dolarů ve výkazech slovenské společnosti Druhá strategická, která vzešla právě z Harvardských fondů. Peníze pocházejí z prodeje akcií ruské ropné firmy Sidanco a měly se rozdělit mezi akcionáře fondů.
Infobox
Více o soudu s Viktorem Koženým
Peníze se ale ztratily při převodech na společnosti na Kypru a v Belize, nyní je likvidátor objevil v účetnictví společnosti Druhá strategická. Jde asi o jednu a půl miliardy korun. A na podezření, že šlo o podivný obchod, přitom upozornil samotný Viktor Kožený.
"Existuje pádná domněnka, že těch dvě stě milionů dolarů bylo zneužito ve prospěch, osobní prospěch pana Širokého a pana Vostrého," uvedl v České televizi před dvěma a půl lety na Bahamách Kožený.
Juraj Široký je členem představenstva Druhé strategické a také šéfem Slovenského svazu ledního hokeje.
Řeknu, až bude čas
Ústav paměti národa, který má na Slovensku na starosti svazky bývalé Státní bezpečnosti, také potvrdil, že Široký byl příslušníkem tajné policie, neupřesnil ale na jakém postu.
Široký, který Harvardské fondy na Slovensku zastupoval, si stejně jako Kožený postavil dům na Bahamách a i on se stal konzulem karibské Grenady.
Ve středoamerickém Belize zase žije Koženého obchodní partner Boris Vostrý. Založil tam firmy, kam podle předsedy představenstva Harvardského průmyslového holdingu Karla Staňka odtekly harvardské miliardy, a při jejich zakládání spolupracoval s Vostrým právě Široký
V letech 1996 až 1999 navíc v dozorčí radě společnosti Druhá strategická byla i současná ředitelka daňového ředitelství a bývalá ministryně privatizace Marie Machová. Ta stejně jako Široký odmítá kauzu jakkoliv komentovat. "Až skončím s hokejem, vyjádřím se k harvardským fondům," řekl slovenskému deníku Nový Čas Široký.
Stovky tisíc akcionářů
Harvardský holding má přes dvě stě čtyřicet tisíc akcionářů, na Slovensku do nich vložilo peníze pouze deset tisíc lidí.
Samotný Kožený zatím čeká na rozhodnutí bahamské justice o tom, zda bude vydán ke stíhání do Spojených států, soud jednání několikrát odročil.
Americká justice žádá Bahamy o Koženého vydání kvůli jeho obvinění z korupce ázerbájdžánských představitelů, praní špinavých peněz a spiknutí. Pomocí úplatků, k nimž měl použít peníze amerických investorů, se podle žaloby snažil získat rozhodující vliv při privatizaci ropného průmyslu v postsovětském Ázerbájdžánu. Z celé operace nakonec sešlo a investoři si stěžují, že přišli o stovky milionů dolarů.
O Koženého vydání kvůli podílu na zpronevěře 13,6 miliardy korun žádá i Česká republika