Miliarda lidí na světě žízní

Roman Staněk
10. 3. 2006 0:00
Nairobi - Více než miliarda obyvatel naší planety nemá přístup k bezpečným zdrojům pitné vody. Problémy trpí nejvíce subsaharská Afrika.

Příčiny je možné hledat v kombinaci omezených zdrojů, změn životního prostředí či špatného hospodaření, cituje ze zprávy OSN agentura AP.

V Africe je vody dost

"V Africe je dostatek vody pro každého, avšak nakládaní s vodními zdroji je tam velmi špatné," prohlásil v Nairobi Nick Nuttall, mluvčí Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

DALŠÍ ČLÁNKY O VODĚ:

Africká jezera se drasticky zmenšují

Uganda: Kde vodní elektrárny i škodí

Geotermální energie: drahá pomoc Keni 

"Voda je mocná a ti, kteří kontrolují tok vody v čase a prostoru, mohou využívat její síly mnoha způsoby. Často se říká, že čistá voda směřuje k bohatým a ta špinavá k chudým," řekl.

V subsaharské Africe se sice přístup k pitné vodě zvýšil ze 49 na 58 procent mezi léty 1990 a 2002, to je ovšem ještě hodně vzdáleno 75 procentům, které si dal za cíl program Rozvojové cíle tisíciletí (MDG).

Report například uvádí, že Alžírsko využívá 42 procent svých vodních zdrojů, zatímco Demokratická republika Kongo, která má vody dvakrát více, pouze 0,03 procent.

Využívání vodních elektráren

Zatímco Evropa využívá k výrobě elektrické energie 75 procent svého vodního potenciálu, v Africe, kde nemá přístup k elektrické energii 60 procent obyvatel, se využívá pouze 7 procent, uvádí dále zpráva.

V Etiopii může být vyrobeno zhruba 30 000 megawattů elektrické energie ve vodních elektrárnách, ale v současné době se vyrábí pouze 670 MW.

Mapa ukazuje země, které mají dostatečné zásoby vody (modré), a ty, které trpí nedostatkem (žluté)
Mapa ukazuje země, které mají dostatečné zásoby vody (modré), a ty, které trpí nedostatkem (žluté) | Foto: Tomáš Daněk

Špatné životní prostředí zhoršuje HDP

Chudé země podle materiálu ztrácejí až 8 procent svého hrubého domácího produktu kvůli zhoršování životního prostředí.

Přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí - z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách, píše se také ve zprávě.

Zprávu vypracovalo 24 agentur Spojených národů. Podle nich jde o jednu z nejzevrubnějších prací o zásobách sladkovodních zdrojů na planetě, jaké kdy byly vypracovány.

 

Právě se děje

Další zprávy