"Milí krajané," pozdravil ministr Herman sudetské Němce. Je to historický moment, řekl Posselt

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2016 14:40
Jako vůbec první člen české vlády na něm vystoupil i ministr kultury Daniel Herman a už jeho přítomnost sklidila hlasitý potlesk od několika tisíců přítomných. Nadšení ještě vzrostlo, když svůj projev v němčině začal slovy "milí krajané". Hlavní den 67. sudetoněmeckého sjezdu zahájil průvod sudetských Němců v krojích a s historickými zástavami.
Daniel Herman na sjezdu sudetských Němců
Daniel Herman na sjezdu sudetských Němců | Foto: ČTK

Norimberk - Ministr kultury Daniel Herman v neděli jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Na výročím setkání v Norimberku oslovil sudetské Němce "milí krajané", za což ho několik tisíc shromážděných odměnilo hlasitým potleskem.

Na úvod projevu předneseného v němčině ministr připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva.

Sedmdesát let od vysídlení sudetských Němců z Československa už bylo na čase, aby na sudetoněmecký sjezd přijel český ministr, řekl také v Norimberku Herman. Proces smíření mezi Čechy a sudetskými Němci podle něj brzdili komunisté.

"Já jsem přesvědčený, že skutečně na čase bylo," řekl českým novinářům Herman o své účasti na 67. sudetoněmeckém sjezdu. "Na francouzsko-německém dialogu a smíření vidíme, že těch 40 let zpoždění díky komunistickému režimu tady bylo. Kdyby nebylo komunistů, kteří to brzdili a dodneška mají zastydlou mentalitu v minulosti, tak to bylo jistě dříve. Ale je dobře, že to bylo dnes," uvedl.

Přítomnost českého ministra kultury Daniela Hermana na 67. sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku znamená, že česká vláda odmítla princip kolektivní viny, který byl uplatněn při poválečném odsunu německojazyčné menšiny z Československa. Řekl to dnes nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt.

Přítomnost Hermana byl historický moment

"To, co jsme zažili, byl historický moment," řekl Posselt po Hermanově projevu. Připomněl, že ministr kultury přijel na sudetoněmecký sjezd jako oficiální zástupce české vlády. "Proto má to, co dnes bylo řečeno, mimořádný význam. Bylo to jasné odmítnutí nejenom vyhnání, ale i principu kolektivní viny, který tak zamořil dvacáté století ," řekl Posselt.

Připomněl, že i někteří sudetští Němci měli svůj podíl na nacistických zločinech a že on sám už kvůli tomu prosil Čechy o odpuštění. "Kdo je připraven dostát své odpovědnosti, jako to udělal Daniel Herman, jako to dělá česká vláda a jako to děláme i my sudetští Němci, neoslabuje se. Teprve ten, kdo si zamete před vlastním prahem, je připraven ke skutečnému partnerství v srdci Evropy," řekl Posselt.

Průvod sudetských Němců v krojích a s historickými zástavami zahájil v neděli dopoledne hlavní den 67. sudetoněmeckého sjezdu. Jako vůbec první člen české vlády na něm vystoupil i ministr kultury Daniel Herman a už jeho přítomnost sklidila hlasitý potlesk od několika tisíců přítomných. Na úvod nedělního dne mimo jiné zazněla slova o překonávání jazykové hranice mezi někdejšími obyvateli českých zemí.

Přítomnost člena české vlády jsme si nedokázali představit

"Když jsme začínali pořádat sudetoněmecké sjezdy, nedokázali jsme si představit, že by nám česká vláda někdy poslala svého oficiálního zástupce. Dnes se to stalo skutečností a my z toho máme velkou radost. Pane ministře Hermane, je to pro nás velká čest, že vás zde můžeme přivítat," řekl předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

Jeho projev se nesl v duchu smíření mezi Čechy a sudetskými Němci, po kterém někdejší československá německojazyčná menšina v posledních letech volá. "Dnes dáváme najevo, že tvoříme společenství, které překračuje jazykovou hranici," řekl Hörtler.

Sudetoněmeckého sjezdu v Norimberku se účastní přes 3000 lidí. Kromě Hermana jsou zastoupeni i další představitelé české politiky, mimo jiné náměstek místopředsedy vlády pro vědu a inovace Arnošt Marks, bývalý europoslanec Libor Rouček nebo česko-německý politik Milan Horáček.

V Česku není zvykem mluvit o lidech, kteří razili vlastní cestu, říká o hrdinovi své nové knihy spisovatel Josef Urban. Tvrdí, že by chtěl rehabilitovat název Sudety, doba omluv za odsun prý skončila. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy