Fotky: Jeden vlak denně do americké zóny. Před 70 lety začal odsun sudetských Němců

Fotky: Jeden vlak denně do americké zóny. Před 70 lety začal odsun sudetských Němců
Kapitulace německé říše v květnu 1945 přinesla Čechům příležitost zúčtovat za nacistické zločiny a skoncovat soužití s německou menšinou. Na snímku Němci se zavazadly čekají na Strossmayerově náměstí v Praze-Holešovicích na odjezd z Československa (květen 1945).
Atmosféra po konci války byla plná nenávisti k Němcům i všemu německému. A touhy po pomstě. Na snímku odsun Němců z Prahy, záběr z ulice U Smaltovny, květen 1945.
Začala takzvaná divoká fáze odsunu, kterou doprovázely násilné excesy a loupení německého majetku. Na snímku internační tábor Němců z ČSR v Kladně během návštěvy zahraničních novinářů 19. července 1945.
Německá menšina žila na našem území již od raného středověku. Snímek z internačního tábora Němců z ČSR v Kladně (19. července 1945).
Foto: ČTK
Štěpán Plaček ČTK Štěpán Plaček, ČTK
25. 1. 2016 16:10
První transport odsunutých Němců do americké okupační zóny poraženého Německa vyjel 25. ledna 1946 z Mariánských Lázní do Bavorska. Až do konce února odjížděl do americké zóny jeden vlak denně - kromě nedělí -, poté dva a od 1. dubna čtyři vlaky. V každém bylo 1000 až 1200 osob.

Od ledna 1946 pokračovala druhá, organizovaná fáze poválečného odsunu sudetských Němců. S ní souvisel vznik internačních táborů po celé republice. Transporty s vysídlenými Němci putovaly nejprve do americké okupační zóny a potom do sovětského okupačního pásma v Německu. 

Transporty byly zastaveny definitivně v zimě 1946/1947. Historik Karel Kaplan uvádí, že z Československa bylo odsunuto 2 256 000 Němců a 660 000 ho opustilo před lednem 1946, než začal organizovaný odsun.

Na území Československa zůstalo přibližně 250 tisíc Němců, kteří z nejrůznějších důvodů nebyli odsunuti.  

 

Právě se děje

před 36 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy