Fotky: Jeden vlak denně do americké zóny. Před 70 lety začal odsun sudetských Němců

Fotky: Jeden vlak denně do americké zóny. Před 70 lety začal odsun sudetských Němců
Kapitulace německé říše v květnu 1945 přinesla Čechům příležitost zúčtovat za nacistické zločiny a skoncovat soužití s německou menšinou. Na snímku Němci se zavazadly čekají na Strossmayerově náměstí v Praze-Holešovicích na odjezd z Československa (květen 1945).
Atmosféra po konci války byla plná nenávisti k Němcům i všemu německému. A touhy po pomstě. Na snímku odsun Němců z Prahy, záběr z ulice U Smaltovny, květen 1945.
Začala takzvaná divoká fáze odsunu, kterou doprovázely násilné excesy a loupení německého majetku. Na snímku internační tábor Němců z ČSR v Kladně během návštěvy zahraničních novinářů 19. července 1945.
Německá menšina žila na našem území již od raného středověku. Snímek z internačního tábora Němců z ČSR v Kladně (19. července 1945).
Foto: ČTK
Štěpán Plaček ČTK Štěpán Plaček, ČTK
25. 1. 2016 16:10
První transport odsunutých Němců do americké okupační zóny poraženého Německa vyjel 25. ledna 1946 z Mariánských Lázní do Bavorska. Až do konce února odjížděl do americké zóny jeden vlak denně - kromě nedělí -, poté dva a od 1. dubna čtyři vlaky. V každém bylo 1000 až 1200 osob.

Od ledna 1946 pokračovala druhá, organizovaná fáze poválečného odsunu sudetských Němců. S ní souvisel vznik internačních táborů po celé republice. Transporty s vysídlenými Němci putovaly nejprve do americké okupační zóny a potom do sovětského okupačního pásma v Německu. 

Transporty byly zastaveny definitivně v zimě 1946/1947. Historik Karel Kaplan uvádí, že z Československa bylo odsunuto 2 256 000 Němců a 660 000 ho opustilo před lednem 1946, než začal organizovaný odsun.

Na území Československa zůstalo přibližně 250 tisíc Němců, kteří z nejrůznějších důvodů nebyli odsunuti.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy