Republikáni v Michiganu jdou proti Trumpovi: Biden vyhrál, výsledky se měnit nebudou

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2020 10:12
Republikánští lídři michiganského zákonodárného sboru podle všeho nevyslyšeli šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a nechystají se podnikat žádné kroky, které by vzaly vítězství v prezidentských volbách v Michiganu jeho demokratickému soupeři Joeu Bidenovi. Trumpův tým také mezitím znovu požádal o druhé přepočítání hlasů z voleb ve státě Georgia.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Zákonodárci po páteční schůzce s Trumpem uvedli, že nemají informace, které by měnily výsledek voleb v Michiganu. Podle nich je stát připraven postupovat v souladu s "normálním" volebním procesem. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC.

Michigan je jedním z amerických států, kde se Trump snaží zvrátit výsledek prezidentských voleb konaných 3. listopadu, jež podle projekcí vyhrál Biden. Šéf Bílého domu bez konkrétních důkazů tvrdí, že hlasování provázely podvody, které přispěly k Bidenově vítězství. U soudů prezident neuspěl a podle některých zpráv se Trump a jeho spojenci nyní pokoušejí zasahovat do procesu oficiálního vyhlašování výsledků v klíčových státech.

V USA se volí prezident nepřímo. O budoucím šéfovi Bílého domu rozhodují hlasy takzvaných volitelů, kteří až na výjimky odevzdají hlas tomu kandidátovi, který v daném státě získal nejvíce hlasů voličů.

Trumpovi právníci vycházejí z předpokladu, že pokud by se jim podařilo zablokovat oficiální schválení konečných výsledků hlasování, mohly by volitele za příslušné státy jmenovat tamní zákonodárné sbory. V Michiganu místní parlament ovládají republikáni.

Republikáni žádají úplnou kontrolu hlasů v okrese Wayne

Republikánský národní výbor, významný orgán Republikánské strany, a michiganská organizace Republikánské strany v sobotu zaslaly regionální volební komisi žádost o odklad oficiálního schválení výsledků voleb o 14 dní, aby bylo možné překontrolovat hlasy v okrese Wayne, který je v Michiganu největší a zahrnuje i město Detroit.

Komise, která má dva republikánské a dva demokratické členy, se má sejít v pondělí a od té doby má 20 dní na potvrzení výsledků. Republikáni ale žádají úplnou a transparentní kontrolu hlasů v okrese Wayne s poukazem na údajné číselné anomálie a důvěryhodné zprávy o procedurálních nesrovnalostech.

Úřad státní tajemnice státu ale upozornil, že zákon neumožňuje překontrolovat hlasy před oficiálním schválením výsledků, až pak o to mohou kandidáti požádat. Úřad státní tajemnice, demokratky Jocelyn Bensonové, už v pátek doporučil výsledky ke schválení.

Na pátek si Trump pozval do Bílého domu předsedu Sněmovny reprezentantů státu Michigan Leea Chatfielda a šéfa republikánské většiny v Senátu Michiganu Mikea Shirkeyho. Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová před schůzkou prohlásila, že jde o rutinní záležitost a že Trump nemá v úmyslu michiganské zákonodárce o ničem přesvědčovat. "Na schůzce nebude nikdo z (prezidentovy) kampaně. (Prezident) se pravidelně setkává se zákonodárci z celé země," řekla mluvčí.

V Michiganu zvítězil Biden

V Michiganu podle posledních údajů kandidát Demokratické strany Joe Biden zvítězil o více než 150 000 hlasů. Lídři michiganského zákonodárného shromáždění po schůzce zdůraznili, že jakákoli obvinění z volebních podvodů by měla být důkladně prošetřena. Oni sami ale žádné takové informace nemají.

"Nemáme zatím žádné informace, které by měnily výsledek voleb v Michiganu, a jako vůdci zákonodárného sboru budeme, co se týče volitelů, postupovat podle normálního procesu," citovala agentura Reuters Shirkeyho a Chatfielda.

"Ukáže se masivní podvod na voličích"," napsal Trump na Twitteru v souvislosti Michiganem. Média podle něj prohlášení Shirkeyho a Chatfielda špatně interpretovala.

Spory v dalších státech

Informace o velkých podvodech podle Trumpa přicházejí také ze státu Georgia. Tamní státní tajemník Brad Raffensperger přitom v pátek oznámil, že ruční přepočítání a kontrola všech hlasů potvrdily Bidenovo vítězství. Trumpův tým následně v sobotu požádal o nové přepočítání hlasů. 

Biden podle původních výsledků vedl nad Trumpem v Georgii asi o 14 000 hlasů, tedy o méně než půl procentního bodu, místní úřady proto nařídily audit, s nímž se pojí ruční přepočet odevzdaných hlasů. Po přezkumu se Bidenův náskok snížil na zhruba 12.670 hlasů, na vítězi se ale nic nezměnilo. V pátek Raffensperger potvrdil, že Biden vyhrál v Georgii nad Trumpem o 0,25 procentního bodu.

Po dokončení ručního přepočtu hlasovacích lístků měla ale kampaň poraženého možnost požádat o další přepočet, který je již strojový. Na předložení této žádosti měl Trump čas do úterních 17:00 místního času (23:00 SEČ). V sobotu jeho tým poslal státnímu tajemníkovi dopis, v němž požádal o nový přepočet.

Trump si stěžoval na nesrovnalosti při volbách také v Pensylvánii, tamní soudce ale v sobotu zamítl žalobu žádající zablokování uzavření výsledků prezidentských voleb v tomto americké státě. Trumpova kampaň se proti rozhodnutí chce odvolat. Jde o další ze série zamítnutých žalob, která se snaží zvrátit výsledek voleb, v nichž podle projekcí médií vyhrál demokrat Joe Biden.

Video: Vypnout Trumpa je cenzura, volby byly na hraně, i Babiše necháme říct lži, říká Fendrych

Je to krajní krok, ale tu situaci způsobil Trump svým chováním po volbách, útočí na DNA demokracie, bránil sečtení hlasů a bez důkazů, říká Moláček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy