Tribunál při OSN zkázu MH17 neobjasní. Rusko návrh vetovalo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 7. 2015 10:15
Rusko využilo práva veta. Odmítlo návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření okolností sestřelení boeingu malajsijských aerolinek nad Ukrajinou.
Trosky sestřeleného stroje.
Trosky sestřeleného stroje. | Foto: Reuters

New York - Rusko v pondělí na schůzi Rady bezpečnosti OSN odmítlo návrh skupiny pěti zemí na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření okolností loňské katastrofy malajsijského dopravního letadla nad ukrajinským Donbasem.

Namísto toho předložilo vlastní návrh rezoluce, který ale Rada rovněž zamítla.

Po jednání v New Yorku to oznámili zúčastnění diplomaté. Při havárii, způsobené podle Kyjeva raketou odpálenou z území ovládaného ukrajinskými separatisty, zahynulo všech 298 lidí na palubě.

K vytvoření mezinárodního tribunálu vyzvali v návrhu rezoluce zástupci Malajsie, Austrálie, Ukrajiny, Belgie a Nizozemska, které bylo pověřeno hlavním vyšetřováním katastrofy a mělo v letounu na lince MH17 nejvíc pasažérů.

Rusko má ale jako stálý člen patnáctičlenné Rady bezpečnosti spolu s USA, Čínou, Británií a Francií právo veta, které se vztahuje i na přijímání podobných rezolucí, a své právo využilo. Prezident Vladimir Putin už dřív projekt mezinárodního tribunálu označil za kontraproduktivní a předčasný.

Ruský návrh se o vytvoření tribunálu nezmiňuje. Vyzývá k potrestání viníků a pověřuje generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby během dvou týdnů informoval Radu bezpečnosti "o krocích, které by rozšířily roli OSN při vyšetřování". Šéf OSN by rovněž měl jmenovat zvláštního zmocněnce pro vyšetřování incidentu. Ruský návrh ale odmítly západní státy.

Podle diplomatů se předpokládalo, že Rada bezpečnosti bude o návrhu rezoluce hlasovat do konce července, ale její obsah je stále nejasný. Pondělní debata neměla kvůli sporům mezi Ruskem a ostatními státy pozitivní výsledek.

Ukrajina a její západní spojenci jsou přesvědčeni, že malajsijský letoun byl zasažen raketou odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Rusko naopak tvrdí, že raketu odpálila ukrajinská armáda, případně že malajsijský stroj byl zasažen raketou vzduch-vzduch vystřelenou z ukrajinského bojového letounu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy