Haag - Mezinárodní soudní tribunál Spojených národů vyzval Japonsko, aby s okamžitou platností zastavilo lov velryb.
Japonský argument, že jeho rybáři ohrožené mořské savce loví z vědeckých důvodů, soudci odmítli. Dali za pravdu Australanům, kteří namítali, že počet ulovených velryb vědeckým účelům neodpovídá.
Spolu s Austrálií podal na Japonsko v roce 2010 žalobu i Nový Zéland.
"Austrálie argumentuje, že Japonsko zneužívá právo a ve jménu vědy (velryby) ve skutečnosti komerčně loví," odůvodnil žalobu Don Anton, profesor práva z Australské národní univerzity v hlavním městě Canberra.
"Vezmeme-li v potaz, že od roku 2005 bylo v rámci výzkumného projektu JARPA II zabito okolo 3600 plejtváků malých, zdá se vědecký přínos omezený," prohlásil v pondělí předseda soudu OSN Peter Tomek ze Slovenska.
Úmluva z roku 1986? Pro smích
Japonsko sice v roce 1986 podepsalo mezinárodní úmluvu, která lov velryb zapovídá, ročně ale loví na 850 plejtváků. Ohání se přitom dohodou z roku 1946, která ho v případě vědeckých důvodů umožňuje.
Japonci totiž považují velrybí maso za pochoutku. To, že je v Jižním ledovém oceánu loví hlavně z obchodních důvodů, je veřejným tajemstvím.
Všechny zraky se teď upírají na Japonsko a čekají, zda bude rozsudek respektovat.
Podřídíme se, zní z Japonska
Tokio oznámilo, že bude rozhodnutí tribunálu Spojených národů respektovat. I když mluvčí japonského ministerstva zahraničí Norijuki Šikata uvedl, že jeho země je verdiktem soudu zklamána a lituje ho.
"Jako stát, který respektuje právo..., a jako zodpovědný člen mezinárodního společenství se bude Japonsko soudním verdiktem řídit," citovala jeho slova agentura AP.
Druhý program lovu bude pokračovat
S velkým nadšením rozsudek naopak přivítala Austrálie a zástupci ekologických organizací, které proti lovu velryb bojují.
Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC). Výjimku ze zákazu dostalo mimo jiné právě Japonsko, které smělo každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je součástí japonské kultury.
Kritici poukazovali na to, že maso usmrcených zvířat stejně vždy skončilo na stolech japonských labužníků.
Kromě Japonska výjimku z moratoria na zákaz lovu velryb využívají Island a Norsko. Japonsko bude nicméně dál moci lovit velryby v severním Pacifiku, kde funguje jeho druhý, menší vědecký program zaměřený na lov velryb.