Cesta tří mladých žen a čtrnácti dětí se za bílého dne proměnila v masakr, když po jejich autech začali střílet neznámí útočníci. Zabili matky i celkem šest dětí. Policie vyšetřuje, jestli na ně kriminálníci zaútočili úmyslně, nebo si je spletli s konkurenčním gangem.
Pomoc se na místo dostala díky třináctiletému chlapci, kterému se povedlo rozepnout bezpečnostní pásy a z jednoho auta spolu se šesti sourozenci utéct. Protože byli zranění, ukryl je v nedalekém křoví a sám se vydal vyhledat pomoc. Po šesti hodinách a asi 22 kilometrech došel zpátky domů.
Dorazil do La Mora, místa, kde žili jeho příbuzní. Všichni patřili do mormonské rodiny LeBaronů, která se na severu Mexika poblíž hranic s USA usídlila na počátku minulého století.
Jeho strýcové se ozbrojili a vydali se zpátky k autům. V okolních horách se pořád ještě střílelo, z místa stoupal dým. "Jediné, co tam našli, byly spálené ostatky, prach a kosti," popsala pak americké stanici CNN švagrová jedné z obětí, Kendra Lee Millerová.
Mezi mrtvými byla i teprve osmiměsíční dvojčata, která uhořela v autě, jež pod palbou vzplálo. Děti ukryté v křoví byly převezeny do nemocnice. Na své příbuzné počkaly všechny kromě devítileté holčičky, která se s prostřeleným zápěstím vydala hledat pomoc. Zabloudila a policie ji našla, až když padla noc.
Jen jedno dítě, které zůstalo připoutané v autosedačce, přežilo. Sedmiměsíční holčička vyvázla bez škrábnutí, i když kolem ní zůstaly díry od kulek. Její matka se ji zřejmě snažila zachránit, a než sama zemřela, posunula její sedačku pod přední sedadlo.
Znepřátelené kartely
Mormonská rodina žijící u mexických hranic má mexické i americké občanství, detaily z brutálního útoku proto od úterka plní americká média. První zprávy hovořily o tom, že se rodina dostala pod palbu omylem a drogová mafie si jejich vozidla spletla. Později ale zmíněná švagrová jedné ze zavražděných žen prozradila, že její příbuzné cestovaly v "koloně" z bezpečnostních důvodů.
Mormonská komunita žije už několik desítek let v mexickém státě Sonora, který sousedí s americkou Arizonou. V oblasti proti sobě bojují dva soupeřící gangy: La Línea, který patří ke kartelu Juaréz, a Los Chapos, jenž je součástí Sinaloy, nejmocnějšího kartelu, který vedl Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo, v překladu Prcek.
Mexický prezident Manuel López Obrador sestavil speciální vyšetřovací komisi, která se bude pondělním útokem zabývat. Zatím ale stále tápe.
Den po útoku policie zadržela jednoho podezřelého, ale už ve středu se ukázalo, že s masakrem nemá nic společného. Případem se zabývají mexické i americké úřady, ale zdá se, že každá strana má odlišné teorie o tom, co se stalo.
Zatímco guvernér státu Chihuahua, který sousedí se Sonorou, si myslí, že za útokem stojí gang Los Chapos, americké úřady teorii o dvou znepřátelených kartelech nevěří. Podle nich je kartel La Línea pod kontrolou.
Po uvěznění Joaquína Guzmána se ale v regionu rozpoutal boj o moc nad obchodem s drogami. Stoupá kriminalita, jednotlivé gangy válčí s konkurencí. "Po zatčení Guzmána se tyto kartely rozštěpily," uvedl Peniche Espejel, guvernér Chihuahuy. "Rozrůstají se u hranic s USA a jsou zapojeny do obchodování s přistěhovalci do Spojených států a s drogami."
Časté výhrůžky a napjaté vztahy
O tom, že oblast není bezpečná, mluvila s novináři i Kendra Lee Millerová. Celá početná rodina podle ní už několikrát obdržela od drogových kartelů výhrůžky. Kriminálníci jim zakazovali cestovat přes jejich území a rodina měla spory jak s kartely, tak se sousedy z okolních komunit.
Podle bývalého mexického ministra zahraničí Jorgeho Castañedy mohl být útok naplánován přesně proti jednotlivým členům rodinného klanu. "Žena, která řídila jedno z aut, byla zřejmě aktivistka," nechal se slyšet. "Byla velmi aktivní ve své komunitě, hájila svou rodinu před kartely v otázce práva na přístup k vodě," dodal s tím, že mezi nimi a místními obyvateli už dlouho panovalo napětí. Ostatní členové mormonské rodiny to ale odmítají.
Rodina LeBaronů byla podle bývalého ministra pod ochranou federální policie už od roku 2011. Hlídat je mělo na 90 vojáků. Letos ale tuhle ochranu mexická vláda zrušila, nebo minimálně snížila.
Současná vláda prezidenta Obradora totiž razí novou strategii pro boj s vysokou kriminalitou v zemi. V Mexiku v poslední době rekordně stoupá počet vražd. Loni jich bylo 33 tisíc, letos to bude nejspíš ještě víc. Svůj podíl na tom má drogová válka, kterou vedly předchozí vlády proti drogovým kartelům. Zatýkání jejich bossů ale vedlo k tomu, že se rozbíjely hierarchie a jednotlivé skupiny začaly svádět boj o nové uspořádání. Obrador se snaží jít jinou cestou a brutální násilí v zemi slibuje vyřešit snižováním chudoby a rozvojovými projekty. V posledních měsících však sklízí kritiku, protože vražd neubývá.
Mormoni v Mexiku
Jednou z těch posledních je masakr mormonské rodiny. Mormoni, kteří na severu Mexika žijí, patří k fundamentalistické odnoži církve, která se odtrhla od Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů poté, co zakázala polygamii. Tvoří komunitu čítající asi tři tisíce členů. Většina z nich se narodila v Mexiku a žili střídavě tam a v USA. Proto má také většina z nich dvojí občanství. Někteří z nich stále praktikují mnohoženství.
Už před deseti lety byl jeden z členů rodiny unesen, o něco později další dokonce zabit.