Mexiko evakuuje osm měst, blíží se bouře Ingrid

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 9. 2013 9:31
V noci z neděle na pondělí bouře přeroste v hurikán, varují Američané.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Mexiko - Mexické úřady začaly evakuovat obyvatele měst v pobřežním státě Veracruz, k němuž míří silná bouře Ingrid.

Provází ji silný déšť a v oblastech, které už před několika dny postihly záplavy a zahynulo tam několik desítek lidí, hrozí další nebezpečí.

Vláda státu Veracruz se rozhodla evakuovat občany osmi měst ležících na březích řekly Tocolutla, neboť hrozí, že se tok vylije z břehů. Lidé budou převezeni do center zřízených ve školách a jiných vládních budovách.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány by mohla Ingrid z neděle na pondělí dosáhnout síly hurikánu a dorazit do přístavu Tampico v Mexickém zálivu. Mexiko vyhlásilo hurikánovou pohotovost pro oblast od La Pesky, která leží u hranice s USA, až po Tuxpan, nacházející se ve státě Veracruz jižně od Tampika.

V pátek večer dosahoval vítr bouře Ingrid rychlosti 95 kilometrů v hodině. Ohnisko fronty bylo asi 100 kilometrů od Veracruzu a během víkendu má postupovat na sever k pobřeží. Zatím se vylily z břehů nebo jsou tomu blízko tři velké řeky a očekává se, že na některých místech Veracruzu napadne přes 60 centimetrů srážek.

Tropickou bouří je ohroženo také západní pobřeží Mexika. Zhruba 300 kilometrů od něj se nachází jádro bouře Manuel, která se pomalu posunuje k pobřeží. Řídce osídlené oblasti jižně od města Lázaro Cárdenas by měla dosáhnout dnes večer nebo v neděli.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy